Németország
21:002024. június 14.
Skócia
Magyarország
15:002024. június 15.
Svájc

Brüsszeli baloldali korrupciós botrány: többször is Eva Kailival turnézott a Közel-Keleten az egyik uniós biztos

politics Horizontal
European Commission vice-president Margaritis Schinas gives a press conference onthe Cyber-resilience act at the EU headquarters in Brussels, on September 15, 2022. (Photo by Kenzo TRIBOUILLARD / AFP)
Vágólapra másolva!
A példátlan brüsszeli baloldali korrupciós botrány kapcsán egy görög tényfeltáró újság hívta fel a figyelmet arra, hogy Margaritisz Szkínász, az Európai Bizottság migrációért felelős egyik alelnöke nagyon jó viszonyt ápol a közel-keleti országokkal, és több utazást is tett azokba, amelyek a mostani botrány kapcsán kerültek képbe. A görög uniós biztos mélyen hallgatott arról is, hogy egy tavaly júliusi athéni villámlátogatáson a szaúdi trónörökössel is találkozott Eva Kaili társaságában. Érdekesség, hogy Szkínasz biztosként az a személy volt, aki 2020-2023 között a legtöbb éjszakát töltötte az Arab-félszigeten. 
Vágólapra másolva!

Egy meglehetősen furcsa találkozón vett részt még tavaly július 27-én Athénban Margaritisz Szkínasz, az Európai Bizottság migrációügyi alelnöke. A villámútról és annak hátteréről egy görög tényfeltáró lap közölt egy hosszú írást. A dolog érdekessége, hogy a biztos általában minden nyilvános eseményéről közöl valamilyen tweet-bejegyzést, de erről a bizonyos találkozóról nem jelent meg semmi.

Hogyan került képbe Szaúd-Arábia?

A titkolózás nem véletlen, mivel aznap Mohammed bin Szalman, szaúdi trónörökös látogatott Athénba, ahol többek között Kyriakos Mitszotakisz görög kormányfővel, Edi Rama albán államfővel és Matteo Renzi, volt olasz kormányfővel is találkozott. Az eseménynek azért volt különös jelentősége, mert Dzsamál Hasogdzsi újságíró meggyilkolása óta ez volt az első eset, hogy a szaúdi trónörökös külföldre látogatott. A görögországi látogatáson állítólag a szaúdi trónörökös azt ígérte, hogy támogatja görögországi stadionok építését, ha cserébe Athén támogatja Szaúd-Arábia pályázatát a 2030-as labdarúgó-világbajnokságra.

Margaritisz Szkínasz uniós biztos közel-keleti útjai egyre gyanúsabbak Forrás: AFP/Kenzo Tribouillard

A szaúdi herceg tiszteletére rendezett egyik vacsorán részt vett Margaritisz Szkínasz is Eva Kaili jelenlétében.

Ezt a tevékenységet egyikük sem jelentette be hivatalos ütemtervében.

Ez a mozzanat felveti annak a gyanúját, hogy Marokkó és Katar mellett Szaúd-Arábia is valamilyen szinten érintett lehet a példátlan baloldali brüsszeli korrupciós botrányban. Még ennél is érdekesebb, hogy Szkínasz volt az, aki 2020-2023 között a legtöbb éjszakát töltötte az Arab-félszigeten, hivatalosan 11 éjszakát töltött három különböző utazáson - minderről már egy holland lap írt. Elemzésükben rámutattak arra, hogy a görög uniós biztos egyetlen kritikus megjegyzést sem tett a közel-keleti országok emberi jogi viszonyaira.

Utolsó kávé Eva Kailival

Szkínasz legutóbb, 2022. november 14. és 21. között Kuvaitba, Egyesült Arab Emírségekbe és Katarba látogatott. Az utazással kapcsolatban a Bizottság még nem közölt részleteket, amelyet február végén kíván megtenni. Ebből az alkalomból Szkínasz "kiváló", "baráti", "dinamikus" kapcsolatról, "partnerekről", "kapcsolatok erősítéséről" beszélt. Szintén ott találkozott és kávézott talán utoljára Eva Kailival is.

Nincs bizonyíték arra, hogy maga Szkínasz valaha is kapott volna kenőpénzt, és természetesen a belga ügyészség sem kommentálja, hogy vizsgálja-e, vagy vizsgálta-e az európai biztos tevékenységét. A feltűnő sokak szerint, hogy a görög biztos mindig nagyon baráti fogadtatásban részesült a közel-keleti országokban, hasonlóan Eva Kailihoz.

A korábbi görög biztos is alaposan benne van a korrupciós botrányban

A brüsszeli korrupciós botrányba egyébként a korábbi migrációügyi biztos, Dimitrisz Avramopulosz is alaposan belekeveredett. Közel 60 ezer eurót (kb. 25 millió forintot) fizetett ki az egykori migrációért felelős görög néppárti európai uniós biztosnak az a Pier Antonio Panzeri volt olasz baloldali európai parlamenti képviselő által alapított Fight Impunity nevű civil szervezet, amely az uniós intézményeket megrázó korrupciós botrány középpontjában áll. Avramopulosz nagy valószínűséggel

JELENLEGI UNIÓS BIZTOSOKNÁL VÉGZETT LOBBITEVÉKENYSÉGÉÉRT KAPTA A PÉNZT, CSAKHOGY A FIGHT IMPUNITY NEM SZEREPEL AZ EURÓPAI PARLAMENT ÁTLÁTHATÓSÁGI NYILVÁNTARTÁSÁBAN, ÍGY A SZERVEZET NEVÉBEN A VOLT BIZTOS NEM LOBBIZHATOTT VOLNA.

Pier Antonio Panzeri − akit a brüsszeli hatóságok Eva Kaili európai parlamenti exalelnökkel együtt letartóztattak − 2019-ben alapította a Fight Impunity nevű NGO-t, amely − papíron − a háborús bűncselekmények és emberiesség elleni bűncselekmények elkövetőinek felelősségre vonására és megbüntetésére jött létre, nonprofit egyesületként lett bejegyezve Brüsszelben.

NOHA A NONPROFIT SZERVEZETEKNEK A BELGA JOGSZABÁLYOK SZERINT ÉVENTE BE KELL NYÚJTANIUK EGY BESZÁMOLÓT TEVÉKENYSÉGÜKRŐL AZ ILLETÉKES HATÓSÁGOKNAK, A FIGHT IMPUNITY HÁROMÉVES FENNÁLLÁSA SORÁN EGYETLEN ILYEN DOKUMENTUMOT SEM ADOTT ÁT.

Dimitrisz Avramopulosz, az Európai Bizottságnak a migrációs politikáért és uniós belügyekért, valamint az uniós polgárságért felelős volt tagja is nyakig benne van a korrupciós botrányban Forrás: MTI/EPA/Olivier Hoslet

Avramopulosz a kezdetektől támadta a magyar kormányt

A sor azonban nem áll meg itt: a Fight Impunityval közös irodaépületet bérlő „No Peace Without Justice" nevű NGO főtitkárát, az olasz Niccolò Figà-Talamancát elektronikus nyomkövetővel engedték szabadjára a hatóságok. Érdekességként megjegyzendő, hogy a No Peace Without Justice egyik partnerszervezete pedig Soros György amerikai milliárdos alapítványa, az Open Society Institute (OSI).

Dimitrisz Avramopulosz migrációért felelős uniós biztosként

SZÁMTALAN BEVÁNDORLÁSPÁRTI NYILATKOZATOT TETT, A KÖTELEZŐ BETELEPÍTÉSI KVÓTÁK ERŐLTETÉSE MIATT PEDIG SZEMBEKERÜLT A MAGYAR KORMÁNNYAL.

2017 legvégén, a Politicóban megjelent írásában arról értekezett, hogy a 2015-ben kezdődő migrációs hullámmal Európába érkező bevándorlók itt maradnak, a migráció az új valóság, amelyet nem lehet megállítani, ezért inkább menedzselni kell azt. Nagy visszhangot kiváltó írásában a magyar határkerítést is támadta, szó szerint ezt írva:

Letartóztatások

Mint arról korábban beszámoltunk, az Európai Parlamentet érintő korrupciós ügyben folytatott nyomozás részeként az illetékes belga ügyészség vádat emelt Marc Tarabella belga európai parlamenti képviselő ellen, és előzetes letartóztatásba helyezte. A beszámoló szerint Eric van der Sijpt, a szövetségi ügyészség szóvivője közölte:

TARABELLÁT KORRUPCIÓVAL, PÉNZMOSÁSSAL ÉS BŰNSZERVEZETBEN VALÓ RÉSZVÉTELLEL VÁDOLJÁK.

A politikust múlt pénteken vette őrizetbe a belga rendőrség, miután a nap folyamán egyebek mellett átkutatták az egyik liege-i bankban őrzött széfjét, valamint több irodát a vallóniai Anthisnesben. Tarabella egyébként az utóbbi település polgármestere.

Vasárnap pedig Olaszországban Andrea Cozzolino olasz európai parlamenti képviselőt helyezték házi őrizetbe. Ma pedig kiderült, hogy még két hónapig biztosan letartóztatásban marad Eva Kaili.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!

Mindent egy helyen az Eb-ről