Megerőszakolt és gumiabronccsal megfojtott egy 16 éves lányt, kivégezték

ítélet-végrehajtó helyiség, kivégzés, vesztőhely, "halálkamra", injekció általi halál, halálbüntetés, USA
This 29 February, 2000, photo shows the "death chamber" at the Texas Department of Criminal Justice Huntsville Unit in Huntsville, Texas, where convicted murderer Odell Barnes is scheduled to die by lethal injection 01 March. Barnes was convicted of the 1989 murder of his girlfriend. French President Jacques Chirac asked former US President George Bush 24 February to intervene and save Barnes' life, in light of new evidence discovered by lawyers in 1997, which they said showed Barnes was framed by police investigating the murder. A pardon for Barnes must come from Texas Gov. George W. Bush, son of the former president and Republican presidential hopeful. The barred window leads to the gallery where witnesses sit to view the execution. AFP PHOTO/Paul BUCK
Vágólapra másolva!
Az egyesült államokbeli Mississippiben szerdán kivégeztek egy férfit, aki megerőszakolt és megölt egy 16 éves lányt, és aki úgy próbálta megúszni a halálbüntetést, hogy a háromkomponensű méreginjekció használatának embertelenségére hivatkozva perelte az államot.
Vágólapra másolva!

Az 58 éves Thomas Edwin Loden 2001 óta volt halálsoron az állam székhelyétől, Jacksontól északra fekvő Parchman állami börtönében, miután

bűnösnek találták Leesa Marie Gray szexuális bántalmazásában és egy lapos gumiabronccsal való megfojtásában.

Ez volt Mississippi második kivégzése az elmúlt tíz évben, a legutóbbit - az állam protokollja szerint szintén méreginjekcióval - tavaly novemberben hajtották végre a emberölésért és nemi erőszakért halálra ítélt David Neal Coxon.

A középiskolás Gray nyaranta pincérként dolgozott nagybátyja éttermében, Mississippi északi részén, amikor 2000. június 22-én munkahelyéről hazafelé tartva autójával defektet kapott. Loden éppen rokonlátogatáson járt a környéken, amikor észrevette az út szélén veszteglő járművet, megállt és felajánlotta a segítségét. Vallomása szerint, miután közölte, hogy toborzóként szolgál a tengerészgyalogságnál,

Gray megvető és pacifista reakciója miatt dühbe gurult, és ő a furgonjába kényszerítette a lányt, majd négy órán keresztül szexuálisan bántalmazta, végül megfojtotta.

A bírósági feljegyzések szerint másnap délután az út szélén fekve találták meg Lodent, a mellkasába vésett "sajnálom" felirattal és a csuklóján látszólag önmaga által okozott vágásokkal.
A végül rendőrkézre került Loden a jelentések szerint "teljes mértékben együttműködött a hatóságokkal", kivégzése előtt pedig kijelentette, hogy mélységesen megbánta a tettét.
Az ítéletvégrehajtás azután vált elkerülhetetlenné, hogy a hónap elején egy szövetségi bíróság elutasította a kivégzés leállítását indítványozó keresetet, amelyet Loden nyújtott be négy halálraítélt társával együtt.

Indoklásuk szerint a halálos injekciókhoz alkalmazott, háromkomponensű méregkoktél használata "embertelen".

A bíró azonban úgy döntött, hogy folytatódhat a kivégzési eljárás, mivel a legfelsőbb bíróság Oklahoma állam esetében precedenst teremtve már hét évvel korábban jóváhagyta ezt a fajta protokollt.
Miután több méreginjekció-beadás is rosszul sikerült, hosszú szenvedést okozott a halálra ítélteknek, novemberben Kay Ivey alabamai kormányzó felfüggesztette a kivégzéseket, és elrendelte az ítéletvégrehajtási protokoll felülvizsgálatát.

2019 óta már csak Alabama, Oklahoma, Mississippi és Tennessee állam használja a háromkomponensű méreginjekciót.

A halálbüntetést fenntartó amerikai tagállamok többsége és a szövetségi kormány 2008 után áttért az egyetlen hatóanyaggal történő kivégzésekre.
Jelenleg az ország 27 államában alkalmaznak halálbüntetést, Mississippiben további 36 halálraítélt van siralomházban.

Címlapi képünk illusztráció!