Ellenzi a Brüsszel által erőltetett orosz olajembargót egy német tartományi miniszterelnök

olajembargó illusztráció, Olaj, olajembargó, ipar, olajfinomítás, olaj- és gázfinomító, csővezeték, olajtartály The Tatneft Group's production facilities in the Republic of Tatarstan industry photo of the day Horizontal
2816142 29.03.2016 Oil pump jacks in Almetyevsk district, the Republic of Tatarstan. Maksim Bogodvid / Sputnik (Photo by Maksim Bogodvid / Sputnik / Sputnik via AFP)
Vágólapra másolva!
Ellenzi a Brüsszel által tervezett orosz olajembargót Michael Kretschmer, a németországi Szászország tartomány kereszténydemokrata (CDU) miniszterelnöke. A szász kormányfő álláspontja alapján az embargók miatti energiahiány nem „csupán" azt jelentené, hogy „nem lesz annyira kellemes meleg otthon", hanem azt is, hogy le kell állítani a termelést és fel kell számolni munkahelyeket. Szászország zöld miniszterelnök-helyettese, Wolfram Günther viszont nem ért egyet vele. A baloldali politikus szerint teljesen le kellene mondani az orosz olajról.
Vágólapra másolva!

Michael Kretschmer kormányfő a Sächsische Zeitung című tartományi lap csütörtöki jelentése szerint az Ukrajna ellen indított háború miatt Oroszországgal szemben tervezett újabb, olajembargót is tartalmazó hatodik EU-s szankciós csomagról szólva kiemelte:

Egy olajfúró az oroszországi Tatárföldön. A kép illusztráció Forrás: Sputnik via AFP/Maksim Bogodvid

Kifejtette:

a kőolaj, a szén és a földgáz piaca globális, ezért ha az európai országok nem Oroszországtól vásárolnak, hanem másoktól, akkor az új partnerek korábbi vásárlóinál támad hiány, amelyet „nagy valószínűséggel orosz forrásból pótolnak majd".

Ezért inkább az orosz „háborús uszítókat", az oligarchákat, a nemzetbiztonsági szolgálatok embereit és Vlagyimir Putyin elnököt kell büntetni, és nem „tovább gyengíteni Európát" - mondta a politikus.

Hozzátette, hogy

az energia minden gazdaság legsebezhetőbb pontja, a gazdaság „Achilles-sarka", az olaj- és gázárak pedig már most is „mérgezők".

Így a tervezett új uniós szankciók igen súlyos következményekkel járnának, az energiahiány

nem „csupán" azt jelentené, hogy „nem lesz annyira kellemes meleg otthon", hanem azt is, hogy le kell állítani a termelést és fel kell számolni munkahelyeket

- mondta Michael Kretschmer.

A szászországi kormánykoalíció kisebbik pártja, a baloldali Zöldek részéről Wolfram Günther miniszterelnök-helyettes, energiaügyi, klíma-, és környezetvédelmi és mezőgazdasági miniszter a Sächsische Zeitungnak azt mondta, hogy „a teljes lemondás az orosz kőolajról kezelhető nemzetgazdasági következményekkel járna Szászországban és Németországban".

Annak viszont „sokkal nagyobb következményei lennének, ha nem lépnénk, biztonságpolitikai és mindenekelőtt humanitárius szempontból" - közölte a baloldali miniszterelnök-helyettes.

Németországban Oroszország Ukrajna ellen indított háborúja előtt 35 százalék volt az orosz import aránya a kőolaj-felhasználásában.

A szövetségi kormány igyekszik lazítani ezt a függőséget, legutóbbi adatai szerint az orosz kőolaj arányát sikerült 12 százalékra csökkenteni a háború kezdete óta.