Egész Franciaországot sokkolja a rendőrségen kegyetlenül meggyilkolt rendőrnő tragédiája

Rambouillet, 2021. április 23. A helyszínt biztosítják rendőrök 2021. április 23-án, miután egy tunéziai állampolgár késsel halálosan megsebzett egy rendőrnőt a Párizstól délnyugatra fekvő Rambouillet rendőrőrsén. A támadót a rendőrök lelőtték, ő is belehalt sérüléseibe. MTI/AP/Michel Euler
Vágólapra másolva!
Nyilatkozatokkal próbálja Macron elnök és Castex miniszterelnök megnyugtatni a teljes karanténban levő Franciaország társadalmát a pénteki terrortámadás után. Mint az Origo korábban megírta, egy tunéziai bevándorló bement a Párizs melletti előváros rendőrőrsére, és az előtérben egy szolgálatáról hazafelé tartó, kétgyermekes, 49 éves rendőrnő torkát elvágta, közben azt üvöltötte, hogy Allah Akbar. A gyilkost a rendőrnő társai agyonlőtték. 
Vágólapra másolva!

- mondta Jean Castex újságírók előtt Toulouse-ban. Konkrét lépésekről azonban nem beszélt. Hogy fogják megelőzni a következő iszlamista terrortámadást, erről sem.

Jean Castex újságíróknak nyilatkozik Toulouse-ban 2021. április 24-én Forrás: Hans Lucas via AFP/Adrien Nowak / Hans Lucas/Adrien Nowak

A rendőrnő torkát péntek délután a rendőrőrs előterében vágta el egy tunéziai migráns, aki azt kiabálta, hogy "Allahu akbar!". A férfit agyonlőtték.

Emmanuel Macron francia elnök a támadást követően Twitteren azt közölte,

Franciaország ismét iszlamista terrortámadás áldozata lett.

A nyomozást a terrorelhárító szolgálatok vezetik.

A helyszínt biztosítják rendőrök 2021. április 23-án, miután egy tunéziai bevándorló késsel halálosan megsebzett egy rendőrnőt Párizs közeli elővárosa, Rambouillet rendőrőrsén Forrás: MTI/AP/Michel Euler

Az elmúlt években Franciaországban drámaian bebizonyosodott, hogy a migráció és a terrorizmus mennyire összefonódott. Több száz embert gyilkoltak meg első vagy másodgenerációs, muszlim bevándorlók.

Macron elnök és aktuális miniszterelnökei mindig hasonló nyilatkozatokkal próbálják nyugtatgatni a közvéleményt, de érdemi védekezés nem történik. Például nem utasították ki a bevándorló hátterű, a közrendre a terrorelhárítók szerint veszélyes embereket, az úgynevezett S-kartonnal rendelkezőket.

A 49 éves rendőrnőnek két, kiskorú gyereke volt. Kiváló rendőrnek tartották, nem olyan régen a belügyminiszter ki is tüntette. Az áldozat személye és a kegyetlen kivégzés érezhetően sokkolta az egész francia társadalmat.

A gyilkos Jamel G. 36 éves volt, 2009-ben illegálisan érkezett Tunéziából, 10 évig mindenféle hivatalos papír nélkül élt Franciaországban. 2019-ben munkavállalási engedélyt kapott, egy adott munkára - ételhordó volt -, 2020 decemberében pedig (erre nincs magyarázat) rendkívüli tartózkodási engedélyt is kapott, egy évre. Az egyéves kártya úgymond előszobája a tízéves letelepedés engedélyezésének. Egyelőre nem tudni, hogy miért kaphatott rendkívüli engedélyt.

Az elmúlt években Franciaországban több iszlamista terrortámadást követtek el, a két legismertebb: 2015-ben dzsihadisták 130 embert öltek meg Párizsban és a környékén, köztük 90-et a párizsi Bataclan klubban.

Egy évvel később Nizzában egy teherautós merénylő hajtott bele a tengerparti sétányon a nemzeti ünnepet lezáró tűzijátékot néző tömegbe. A tunéziai származású, 31 éves Mohamed Lahouaiej-Bouhlel járművével arra törekedett, hogy minél több embert halálra gázoljon. A 86 emberéletet követelő merényletért - amelyben 206-an sérültek meg - az Iszlám Állam dzsihadista szervezet jelentkezett. A gyilkost agyonlőtték.