Az AstraZeneca oltóanyaga továbbra is beadható

koronavírus, vakcina, oltás
Laczkó László belgyógyász-háziorvos az AstraZeneca koronavírus elleni vakcinájával olt be egy nőt tiszadobi rendelőjében 2021. március 10-én.
Vágólapra másolva!
Nincs arra utaló jel, hogy az AstraZeneca koronavírus elleni oltóanyaga okozott volna vérrögképződést, a brit-svéd gyógyszergyártó és az Oxfordi Egyetem közösen fejlesztett vakcinája továbbra is beadható - közölte az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) csütörtökön.
Vágólapra másolva!

Az Európai Unió gyógyszerfelügyeleti hatóságának szerepét betöltő

amszterdami központú ügynökség közleményében arra reagált, hogy csütörtökön több ország bejelentette, hogy elővigyázatosságból ideiglenesen felfüggesztik az AstraZeneca oltóanyagának használatát, miután több olyan esetet is jelentettek, amikor vérrög képződött a beoltottak szervezetében.

Az uniós ügynökség hangsúlyozta, hogy a vérrögképződés, vagy az ahhoz hasonló esetek kialakulása nem szerepel a vakcina előzetesen jelzett mellékhatásai között.

Az Európai Gyógyszer Ügynökség által engedélyezett oltóanyag, az oxfordi AstraZeneca-vakcina első szállítmánya a Hungaropharma gyógyszer-nagykereskedelmi vállalat budapesti telephelyének hűtőházában 2021. február 6-án. Forrás: MTI/Máthé Zoltán

Az EMA illetékes kockázatértékelő bizottsága (PRAC) úgy foglalt állást, hogy

az oltás előnyei továbbra is meghaladják az esetleges kockázatokat, a vakcina továbbra is beadható.


Kiemelték, hogy a szóban forgó vakcinával beoltott embereknél a vérrögképződéses esetek száma nem haladja meg az általános adatokat.

Laczkó László belgyógyász-háziorvos az AstraZeneca koronavírus elleni vakcinájával olt be egy nőt tiszadobi rendelőjében 2021. március 10-én. Forrás: MTI/Balázs Attila

Március 10-ig összesen 30 ilyen esetet jelentettek közel 5 millió AstraZeneca oltóanyagával Európában beoltott ember közül. A vérrögképződéses esetek kivizsgálása folyamatban van - tették hozzá.