Az Európai Unió lezárja a határait

Ausztria, koronavírus
Sankt Anton am Arlberg, 2020. március 14. A tüdőgyulladást okozó új koronavírus járványa miatt vesztegzár alá vont ausztriai falu, Sankt Anton am Arlberg határában megállítanak egy buszt rendőrök 2020. március 14-én. A vírus terjedésének megakadályozására több település is karanténba került 14 napra Ausztriában. MTI/AP/Kerstin Joensson
Vágólapra másolva!
Az Európai Unió példátlan lépést tesz a koronavírus megállítása érdekében, 30 napra lezárja a határait a nem uniós állampolgárokkal szemben.
Vágólapra másolva!

Az Európai Unió tagországainak vezetői elfogadták az uniós bizottság korábbi javaslatát a harmincnapos beutazási korlátozás elrendeléséről az Európai Unión kívül eső térségekből - közölte Charles Michel, az Európai Tanács elnöke kedden, a tagállami vezetők vészhelyzeti videokonferenciáját követően.

"Megállapodunk abban, hogy megerősítjük külső határainkat azáltal, hogy harmincnapos időtartamra összehangolt ideiglenes korlátozást alkalmazunk a nem alapvető fontosságú beutazásokra" - fogalmazott - Michel.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke ezzel összefüggésben megerősítette: az európai országok feladata most az, hogy a határokat a nem uniós országok állampolgárai előtt bezárják.

- fogalmazott.

Sankt Anton am Arlberg határában megállítanak egy buszt rendőrök 2020. március 14-én. Forrás: MTI/AP/Kerstin Joensson

Azt mondta, a korlátozás alól

mentesülnek a diplomaták, az áruszállítók, a szomszédos országokból ingázók, az EU-állampolgárok családtagjai, továbbá a hosszú távú tartózkodási engedéllyel rendelkezők.

A tilalom a meghosszabbítása sincs kizárva - tette hozzá.

Charles Michel a sajtóértekezleten kiemelte: gondoskodni kell a gyógyszerek, az élelmiszerek és az áruk áthaladásáról, valamint az uniós állampolgárok számára lehetővé kell tenni, hogy hazautazzanak.

Megfelelő megoldásokat kell találni továbbá a munkavállalók hazautazására is. Az orvosi felszerelés biztosításával összefüggésben arról egyeztek meg: támogatják az uniós bizottság azon döntését, hogy előzetes engedélyhez kössék az orvosi berendezések exportját, továbbá uniós szintű közbeszerzést írnak ki különböző egészségügyi eszközök, például maszkok és lélegeztetőkészülékek biztosítására.

A videókonferencia eredményeiről adott tájékoztatása szerint a tagállami vezetők bátorították az uniós bizottságnak a kutatás támogatására tett erőfeszítéseit, valamint a tudományos szakértőkből álló csoportot létrehozását a járvány megfékezésére irányuló intézkedések összehangolására. Végezetül arra kérték fel az eurócsoport tagországainak pénzügyminisztereit, hogy kövessék nyomon a gazdasági, pénzügyi fejleményeket, és

késedelem nélkül adjanak összehangolt politikai válaszokat a gyorsan változó helyzetre.

A sajtótájékoztatón az Európai Tanács elnöke azt mondta, hogy nem kerül sor az Európai Tanács ülésére, amelyet rendes körülmények között jövő hét csütörtökön és pénteken tartanának Brüsszelben.

"A jövő héten ismét videókonferencia keretében találkozunk a tagországok állam-, illetve kormányfőivel" - mondta Charles Michel.

Ursula von der Leyen a belső határokon alkalmazott határellenőrzések bevezetésével összefüggésben kiemelte, hogy kerülni kell az áruszállító teherautók várakoztatását. Az árukra szükség van a belső piac működéséhez.

- mondta.

Jelezte továbbá, a tagállami vezetők jóváhagyták azt is, hogy a jelenleginél lényegesen rugalmasabbakká váljanak az állami támogatásra vonatkozó szabályok annak érdekében, hogy a kormányok hatékonyan tudják támogatni a vállalatokat.

David Sassoli, az Európai Parlament elnöke az Európai Tanács rendkívüli ülését követően úgy nyilatkozott, "végre valódi szolidaritást mutatunk: elsőbbséget élvezve jutnak el a megfelelő helyre az orvosi berendezések, megvédjük az áruk szabad áramlását, és a családok és a vállalkozások is hozzájutnak az első jelentős támogatáshoz".
Szavai szerint egységes és cselekvésre kész Európa, amely szembenéz a kihívással.

Nem adjuk fel, hogy európaiként élhessünk" - fogalmazott az EP elnöke.