Mit jelent Kína felemelkedése a világ szempontjából?

Vágólapra másolva!
Kelet-Ázsia geopolitikájának a jobb megismerését nyújtja a Pallas Athéné Könyvkiadó által jegyzett Michael Tai - Kína és szomszédai című kiadvány.
Vágólapra másolva!

Kína évszázadokon keresztül magabiztosan töltötte be Ázsia kulturális, gazdasági és politikai vezető hatalmának szerepét. Új keletű előretörésével kapcsolatban azonban aggodalmak, sőt bizonyos helyeken félelmek tapasztalhatók. Mit jelent Kína felemelkedése a nemzetközi politikai-gazdasági rendszer szempontjából? Kína vajon felelősségteljes szereplő? A békét és a prosperitást fogja erősíteni, vagy saját érdekeit követi mások rovására? Jóindulatú óriás, vagy önfejű zavarkeltő? Sehol sem olyan égetők ezek a kérdések, mint a csendes-óceáni térségben, ahol Kína tengeri szomszédainak egyre inkább szembe kell nézniük a felemelkedő hatalom növekvő területi igényeivel és az ebből fakadó kihívásokkal.

Tágabb kontextusok

E gazdag történeti kutatásban Michael Tai, a Cambridge Egyetem óraadója és tudományos munkatársa próbál választ adni a fenti kérdésekre. Kína és Ázsia több ezer éves történelmének áttekintése alapján a kötet különös hangsúlyt fektet Kína és az egyes szomszédai – Japán, Vietnam, Fülöp-szigetek és Malajzia – közötti kapcsolatok természetének és változásának feltárására.

Bár a csendes-óceáni területeket övező viták nagy figyelmet kaptak az elmúlt időszakban, nagyon kevés vizsgálat vette figyelembe e feszültségek tágabb történelmi kontextusát. A jelen kötet azonban nemcsak ebből a szempontból hiánypótló, hanem hasznos adalékot nyújt Kelet-Ázsia geopolitikájának megértéséhez is.

Forrás: Origo

Így értelmezi magát Kína

E könyv célja, hogy a kínai szomszédságpolitika történetének a vizsgálatával megvilágítsa az állam politikai kultúráját és külpolitikáját. Ahogy egy embert is a tettei alapján ítélünk meg, egy országot is csak a története alapján tudunk megérteni. Kínának a tengeri szomszédaihoz fűződő kapcsolatai több mint 2000 évre nyúlnak vissza, és gazdag anyagot nyújtanak ahhoz, hogy érzékeljük, hogyan értelmezi önmagát és helyét a világban. Szakértők szűk körétől eltekintve azonban a térség történelmét nem nagyon ismerik, még a kelet ázsiaiak sem. Mindegyik ország inkább a saját történelmére összpontosít, és csekély érdeklődést mutatnak a regionális összefüggéseknek.

Nagyon kevesen tudják azt pontosan, hogy mi történt az 1930-as, vagy éppen az 1960-as években, amikor nagyon komoly konfliktusok jellemezték az egész térséget. Így sokan nem tudják, hogy miért vándoroltak ki kínaiak tömegei Délkelet-Ázsia országaiba, és azt sem, hogy ezek a közösségek ma milyen szerepet játszanak Peking és a többi ország kapcsolataiban.

A Pallas Athéné Könyvkiadó kiadványa friss szemmel tekinti át Kína regionális diplomáciájának és stratégiai gondolkodásának alakulását, a tengerjogi konfliktusok alakulásától kezdve egészen a Japánnal, a Fülöp-szigetekkel, Vietnammal és Malajziával való kapcsolatig. Aki kezébe veszi ezt a művet, szinte biztosan mélyebben megérti a kínai külpolitika lényegét.