Külügyminisztérium: Magyarország üdvözli az amerikai-tálib békemegállapodást

STOLTENBERG, Jens; GÁNI, Asraf
Asraf Gáni afgán elnök (j) és Jens Stoltenberg NATO-főtitkár kezet fog a kabuli elnöki palotában tartott sajtótájékoztatón 2020. február 29-én, miután az Egyesült Államok és az afganisztáni tálib lázadók vezetői aláírták a történelmi jelentőségű békemegállapodást Dohában. A megállapodás remények szerint fontos lépés lesz a 18 éve dúló afganisztáni háború lezárásában.
Vágólapra másolva!
Magyarország üdvözli az Amerikai Egyesült Államok és a tálib mozgalom között létrejött megállapodás aláírását, amely történelmi lépés afelé, hogy Afganisztánban újra béke legyen, és a térségben is helyreálljon a stabilitás - közölte a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) szombaton az MTI-vel.
Vágólapra másolva!

A Külgazdasági és Külügyminisztérium közleményében azt írja, hogy az amerikai-tálib megállapodás lefekteti az alapokat ahhoz, hogy beindulhassanak az afgánközi megbékélési tárgyalások. Egyben lehetőséget teremt a nemzetközi katonai jelenlét érezhető csökkentésére, és azt is célozza, hogy Afganisztán területét semmilyen terrorista csoportosulás ne használhassa békeszerető nemzetek fenyegetésére.

– emelte ki KKM.

Asraf Gáni afgán elnök (j) és Jens Stoltenberg NATO-főtitkár kezet fog a kabuli elnöki palotában tartott sajtótájékoztatón 2020. február 29-én, miután az Egyesült Államok és az afganisztáni tálib lázadók vezetői aláírták a történelmi jelentőségű békemegállapodást Dohában. A megállapodás remények szerint fontos lépés lesz a 18 éve dúló afganisztáni háború lezárásában. Forrás: MTI/EPA/Hedajatullah Amid

Hozzátették, hogy ehhez az Afganisztáni Iszlám Köztársaság kormányának, a táliboknak és a megbékélési tárgyalások összes többi résztvevőjének felelős hozzáállására és kompromisszumkészségére van szükség, ami elvezethet egy tartós békerendezéshez.

Magyarország teljes mértékben támogatja az erre irányuló erőfeszítéseket

- közölte a Külügyminisztérium.

Továbbá a közleményben az áll, hogy a NATO Eltökélt Támogatás Misszió csapat hozzájáruló országaként és az afgán biztonsági erők pénzügyi támogatójaként Magyarország továbbra is partner lesz abban, hogy elősegítse Afganisztán biztonságát és stabilitását.

Zalmay Khalilzad, az Egyesült Államok afganisztáni és pakisztáni ügyekkel foglalkozó különmegbízottja (b2) és Abdul Gáni Baradar molla, az afganisztáni tálib mozgalom társalapítója és főtárgyalója (j) aláírja a történelmi jelentőségű békemegállapodást Dohában. Forrás: MTI/AP/Husszein Szajed

Az Egyesült Államok és az afganisztáni tálib lázadók vezetői szombaton Dohában írták alá a történelmi jelentőségű békemegállapodást, amely remények szerint fontos lépés lesz a 18 éve dúló afganisztáni háború lezárásában, és lehetőséget teremt az afgán kormány és a tálibok későbbi békeegyezményének aláírására. A megállapodást Zalmay Khalilzad, az Egyesült Államok afganisztáni különmegbízottja írta alá Abdul Gáni Baradar tálib mollával.

A dokumentum értelmében az amerikai katonák fokozatosan, 14 hónapon belül kivonulnak Afganisztánból,

cserében pedig biztonsági garanciákat kapnak, továbbá ígéretet a tálibok és a kabuli kormány közötti párbeszéd azonnali megkezdésére.