Notre-Dame: szombaton megtartják az első misét a tűzvész után

Tűz, Párizs, Notre Dame, 2019.04.15.
Smoke and flames rise during a fire at the landmark Notre-Dame Cathedral in central Paris on April 15, 2019, potentially involving renovation works being carried out at the site, the fire service said. - A major fire broke out at the landmark Notre-Dame Cathedral in central Paris sending flames and huge clouds of grey smoke billowing into the sky, the fire service said. The flames and smoke plumed from the spire and roof of the gothic cathedral, visited by millions of people a year, where renovations are currently underway. (Photo by Hubert Hitier / AFP)
Vágólapra másolva!
Két hónappal a párizsi Notre-Dame tetőzetét elpusztító tűzvész után Párizs érseke, Michel Aupetit bemutatja az első misét szombaton a székesegyházban, mintegy jelezve, hogy a „Notre-Dame igencsak életben van". A szertartáson mintegy harmincan vesznek részt, a jelenlévők fele egyházi személy lesz.
Vágólapra másolva!

A bejáratnál minden bizonnyal kérni fogják a védősisak viselését, de a papok miseruhát kívánnak viselni.

„Nyilvánvaló biztonsági okokból nem lesznek hívek a misén, de a szertartást élőben közvetíti a KTO katolikus televíziós csatorna, hogy a keresztények részt vehessenek és szellemi és lelki közösségben lehessenek" - közölte a párizsi egyházmegye csütörtökön.

Forrás: AFP/Hubert Hitier

A székesegyházban április 15-én kitört tűzvész mély érzelmeket és világszerte azonnali szolidaritást váltott ki Franciaország emblematikus műemléke megmentése érdekében.

Az egyórás misét este hat órakor kezdik a szentély mögötti kápolnában, az épületnek ezt a részét már stabilizálták.

Michel Aupetit érseken és a Notre-Dame rektorán, Patrick Chauvet-n kívül jelen lesznek többek között kanonokok, önkéntesek és a helyreállításon dolgozók.

A mise napját úgy választották ki, hogy egybeessen a székesegyház felszentelésének június 16-i évfordulójával.

- mondta Patrick Chauvet, aki örömét fejezte ki, hogy megmutathatják: „a Notre-Dame igencsak életben van".

A misét az UNESCO világörökségi listáján szereplő székesegyházban napra pontosan két hónappal a tűzvész után mutatják be, amely egyebek mellett lerombolta az épület huszártornyát, tetőzetét és a boltozat egy részét.

Forrás: MTI/EPA/Christophe Petit Tesson

A épület legkeletibb csücskében található Szent Szűz kápolnában őrizték a töviskoszorút, a katolikusok szemében a székesegyház egyik legszentebb kincsét, amelyet a párizsi tűzoltóság lelkésze mentett ki a katasztrófa éjszakáján.

Szombaton a katedrális előtti tér zárva lesz a látogatók előtt, mert jelenleg is folyik a takarítás.

A korábban tervezett vecsernyét így végül nem fogják megtartani. Hasonlóképpen várni kell még az esküvői szentély megnyitására, amelyet a székesegyház oszlopa előtt álló Madonna-szobor másolata által ékesített sátorban terveznek berendezni.

Forrás: AFP/Ludovic Marin

A tűzvész óta 60-150 munkás dolgozott az épületben, a törmelékek elszállításán és a szerkezet stabilizálásán.

A műemlékben továbbra is a megerősítési munkálatok folynak: két "esernyőt", két óriási ideiglenes ponyvát feszítettek ki a hajó és a szentély fölé, megerősítették az északi és a déli harangtornyot, leemeltek valamennyi, megdőléssel fenyegető szobrot, hálót feszítettek ki a hajó és a szentély fölé, és kiemelték a magas üvegablakokat.

Az épület belsejéből eltávolították a kereszthajók törmelékét, amelyet a régészek átvizsgáltak. Jelenleg folyik a hajóban lehullott törmelék kiemelése robot segítségével. Vizet is párologtattak az épületben, így az altemplomban is.

Hatalmas munkák várhatók a következő hetekben is: a huszártorony helyreállításához eredetileg felállított és a tűzben leomlott állványzatot le kell bontani, boltíveket építenek a támívek alá. Belső mennyezetet is ki kell építeni, hogy megkezdhessék a boltozat szakértői vizsgálatát.

A Notre-Dame Alapítvány, az újjáépítéshez adományok gyűjtésére hivatalosan felhatalmazott négy szervezet egyike csütörtökön közölte, hogy eddig 15,7 millió eurót (közel ötmilliárd forint) kapott meg a 377 milliós felajánlásból.