Bukarestben döntik el, hogy kell-e román zászlót kitűzni Sepsiszentgyörgyön

Románia, román zászló
Vágólapra másolva!
A Kovászna megyei törvényszék a felperes kérésére a bukaresti törvényszékre helyezte át azt a pert, amely során a bírák azt mérlegelik, hogy ki kell-e tűzni a román zászlót a sepsiszentgyörgyi városháza tornyára, a városnak a románok általi, 1944-ben történt elfoglalása emléknapja ürügyén. A helyi románok aznap egyébként „a magyar megszállás alóli román felszabadítás" napján ünneplik. Az viszont nem világ, hogy lehetett felszabadítani egy színmagyar várost a magyar uralom alól?
Vágólapra másolva!

A mostani pert a székelyföldi magyar szimbólumok és feliratok ellen folyamatosan pereskedő, szélsőjobboldali Méltóságért Európában Polgári Egyesület (ADEC) indította, arra kérvén a bíróságot, hogy

Antal Árpád Forrás: MTI/Veres Nándor

A szélsőséges magyarellenességéről közismert Dan Tanasa blogger, az ADEC elnöke a pereskedést bejelentő decemberi blogbejegyzésében úgy vélte, hogy a „román nép ellenségére jellemző" az a magatartás, amellyel Antal Árpád elutasítja a toronyzászlót.

Felidézte: a zászlót Nicolae Spiroiu védelmi miniszter jelenlétében tűzték ki a toronyra 1994. szeptember 8-án, Sepsiszentgyörgy „idegen (értsd: magyar) megszállás alóli felszabadításának az 50. évfordulóján", Antal Árpád polgármester azonban 2015-ben az épület felújítása során eltávolíttatta onnan.

A polgármester arra hivatkozott, hogy a toronyra az eredetinek megfelelő toronydísz került, amely a villámhárító szerepét is betölti, és nem teszi lehetővé a zászló kitűzését.

Ennek ellenére lehetővé tette, hogy évről évre, az 1944-es román bevonulás évfordulóján egy napra kitűzzék a román zászlót a toronyra.

Antal korábban kijelentette,

Hozzátette: reméli, hogy a törvényt úgy módosítja a román parlament, hogy e zászlók mellett a városzászlónak és a magyar közösség zászlajának is helyet biztosítanak.

A polgármester arra utalt, hogy éppen Dan Tanasa egyesülete perelt be számtalan székelyföldi önkormányzatot azért, mert nemcsak azokat a zászlókat és nemcsak oda tűzték ki, ahová a törvény előírja.

A kormány megyei képviseletét ellátó prefektus és az ADEC keresetei nyomán a bíróságok beszűkítő módon értelmezték a törvényt, és

eltávolíttatták a homlokzatról a törvényben elő nem írt, de nem is tiltott székely zászlót.

Sepsiszentgyörgyön évek óta feszültség forrása a polgármesteri hivatal tornyára kitűzött román zászló.

A város korábbi polgármesterére, Albert Álmosra 2002-ben tetemes pénzbírságot rótt ki a prefektus, amikor eltávolíttatta a toronyról a zászlót, és a bírságot a volt polgármesternek bírósági úton sem sikerült érvénytelenítenie.

2010-ben azonban

az Emberi Jogok Európai Bírósága kártérítés fizetésére kötelezte a román államot amiatt, hogy a bíróságok indoklás nélkül utasították el a volt polgármester zászlóügyben benyújtott fellebbezését.