Letartóztatták a szudáni elnököt, rendkívüli állapotot rendeltek el

BESIR, Omar Haszan Ahmed el-
Isztambul, 2019. április 11. 2018. május 18-i kép Omar Haszan Ahmed el-Besír szudáni államfőről az Iszlám Együttműködés Szervezetének (OIC) rendkívüli csúcsértekezletén Iszambulban. 2019. április 11-én letartóztatták a Szudánt közel harminc éve vezető el-Besírt, az ország irányítására pedig katonai tanács jött létre, és három hónapos rendkívüli állapotot hirdettek. MTI/AP/Hüdaverdi Yaman
Vágólapra másolva!
Letartóztatták Omar el-Besír szudáni elnököt, az ország irányítására pedig katonai tanács jött létre - jelentette be Avád Mohamed Ahmed Ibn Auf védelmi miniszter az állami televízióban.
Vágólapra másolva!

Avád Mohamed Ahmed Ibn Auf szerint az elnököt biztonságos helyen tartják fogva.

Omar el-Besír Forrás: MTI/AP/Török elnöki sajtóhivatal Pool/Hüdaverdi Yaman

Három hónapos rendkívüli állapotot hirdettek Szudánban, és az ország irányítását átvevő katonai tanács

kétéves átmenet idejéig áll majd Szudán élén, ennek végén választásokat tartanak majd.

- nyilatkozta az altábornagy, aki bejelentette azt is, hogy további értesítésig lezárták az ország határait, és legalább 24 órára a légterét is. Avád felhívta a figyelmet, hogy a kartúmi nemzetközi repülőtér ez idő alatt nem fogad járatokat, és arról nem is szállhatnak fel repülőgépek. A szudáni védelmi miniszter tévébeszédében azt is közölte, hogy a parlamentet és a regionális kormányzatokat is feloszlatják, viszont az ország igazságszolgáltatási szervei a megszokott rendben tovább működnek.

Az államfő távozását követelő tüntetők ünnepelnek Kartúmban 2019. április 11-én, miután lemondott a 30 éve hatalmon lévő Omar Haszan Ahmed el-Besir elnök. A Szudáni Szakmai Kamara (SPA) ugyanakkor bejelentette, hogy a katonai tanács vezetése elfogadhatatlan számára, és a tüntetésekkel nem hagynak fel. Forrás: MTI/AP/-

A hadsereg csütörtök reggel mondatta le az országot már 30 éve uraló Omar el-Besír elnököt, aki az Iszlám Mozgalom nevű állampárt vezetője is volt.

Az állampárt székházát pedig megszállta a hadsereg.

Szudánban december óta tartanak az ezreket megmozgató demonstrációk.

A gazdasági nehézségek, a növekvő infláció és az üzemanyaghiány, illetve a kenyér árának emelkedése miatti tiltakozásokon egyre többen követelték a harminc éve hatalmon lévő Besír elnök távozását. A most 75 éves szudáni vezető 1989-ben jutott hatalomra katonai puccs révén.

A kormányellenes tüntetések jelképévé egy fiatal nő, Meet Alaa Salah vált.

Omar el-Besír a tüntetésekre válaszul februárban egy évre szükségállapotot hirdetett, és feloszlatta a kormányt.

Március közepén új, szakértői kabinetet nevezett ki a gazdasági válság kezelésére. Ezek az intézkedések azonban nem bizonyultak elégségesnek a hatalom megtartása szempontjából.

A szudáni tiltakozók legfőbb csoportja, a Szudáni Szakmai Kamara (SPA) csütörtökön további tüntetésekre szólított fel.

Egyben elutasította a védelmi miniszter bejelentését arról, hogy az ország irányítását kétéves átmeneti időre egy katonai tanács venné át.