Harmadszorra is leszavazták a brexit-megállapodást a brit parlamentben

London, 2019. március 29. A brit parlament által közreadott, videofelvételről készített kép a képviselőkről a brit EU-tagság megszűnéséről (Brexit) tartott parlamenti vitában Londonban 2019. március 29-én. A londoni alsóház harmadszor is elutasította Brexit feltételrendszerét rögzítő megállapodást. MTI/EPA/Brit parlament
Vágólapra másolva!
58 fős többséggel harmadszorra is leszavazták az Európai Unió és Nagy-Britannia közötti megállapodást. Ismét nem lehet tudni, mi fog történni a következő hetekben. Donald Tusk április 10-ére rendkívüli tanácsülést hívott össze az uniós kormányfők számára. Cikkünk frissül.
Vágólapra másolva!

Harmadszor is elutasította pénteken a londoni alsóház a brit EU-tagság megszűnésének (Brexit) feltételrendszerét rögzítő megállapodást. Április 12-én lehet, megállapodás nélkül lépnek ki a britek az unióból.

A brit parlament által közreadott, videofelvételről készített kép a képviselőkről a brit EU-tagság megszűnéséről (Brexit) tartott parlamenti vitában Londonban 2019. március 29-én. A londoni alsóház harmadszor is elutasította a Brexit feltételrendszerét rögzítő megállapodást Forrás: MTI/EPA/Brit parlament/-

Január 15-én, amikor először került az alsóház elé az 585 oldalas megállapodás, a kamara a brit parlamentarizmus történetének legnagyobb, 230 fős többségével, a március 12-i második szavazáson 149 fős többséggel utasította el az egyezményt.

May más utat keresne

A pénteki szavazás után Theresa May konzervatív párti miniszterelnök kijelentette, hogy

az újbóli elutasításnak "súlyos következményei" lehetnek, ugyanis az alapeseti forgatókönyv jelen pillanatban az, hogy az Egyesült Királyság április 12-én, a múlt heti EU-csúcson erre az esetre kijelölt határnapon kikerülhet az Európai Unióból.

May szerint az addig hátralévő mindössze 14 napban már nincs idő valamely Brexit-megállapodás kidolgozására és törvénybe iktatására. Az alsóház ugyanakkor egyértelműen kifejezésre juttatta a korábbi szavazásokon azt is, hogy nem fogja megengedni a brit EU-tagság megállapodás nélküli megszűnését - tette hozzá.

Theresa May brit miniszterelnök más utat keresne Forrás: MTI/EPA/Brit parlament/-

Theresa May szerint ebben a helyzetben más utat kell keresni a továbblépéshez. Nem említette meg konkrétan, hogy mik lehetnek ezek az alternatív megoldások, kijelentette azonban:

az EU egyértelmű álláspontja, hogy a Brexit további halasztásához világosan megfogalmazott indokokra és az EU-ban maradó országok egyhangú jóváhagyására van szükség.

Rendkívüli uniós csúcs jöhet

Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke április 10-ére rendkívüli tanácsülést hívott össze az uniós kormányfők részvételével.

A parlament ismételt elutasító döntése után zuhanórepülésbe kezdett az angol font.