Franciaország erős eurokínai partnerséget szorgalmaz

MACRON, Emmanuel; HSZI Csin-ping
Párizs, 2019. március 25. Emmanuel Macron francia elnök (b) és Hszi Csin-ping kínai államfő sajtótájékoztatója a párizsi elnöki rezidencián, az Elysée-palotában 2019. március 25-én. A kínai elnök háromnapos látogatáson tartózkodik Franciaországban. MTI/EPA Pool/Yoan Valat
Vágólapra másolva!
A lojalitásra és a kiegyensúlyozottságra épülő, erős eurokínai partnerségért emelt szót Emmanuel Macron francia államfő, miután fogadta hivatalában Hszi Csin-ping kínai államfőt.
Vágólapra másolva!

"Az ésszerű és egyértelmű választás a XXI. században egy egyértelmű alapokon nyugvó, magas színvonalú és ambiciózus erős eurókínai partnerség" - fogalmazott a francia köztársasági elnök kínai kollegájával tartott közös sajtótájékoztatóján az Elysée-palotában.

Emmanuel Macron francia elnök és Hszi Csin-ping kínai államfő sajtótájékoztatója a párizsi elnöki rezidencián, az Elysée-palotában 2019. március 25-én. Forrás: MTI/EPA Pool/Yoan Valat

- tette hozzá.

Emmanuel Macron jelezte: a gazdasági és kereskedelmi kapcsolatoknak is "tiszteletben kell tartaniuk a kölcsönös érdekeket, s lojális és kiegyensúlyozott alapokra kell épülniük".

Mindez egy olyan egységes Európát feltételez, amely koherens stratégiával rendelkezik a Kínával folytatott párbeszédben

- hangsúlyozta a francia elnök.

A nyugat-európai országok vezetői rendszeresen hangoztatják, hogy Európa csak akkor tud fellépni - a szerintük - egyre terjeszkedő Kína ellen, ha az Európai Unió keretében egységesek, ezért rendszeresen bírálják a dél- és kelet-európai országokat, amelyek csatlakoztak a kínai Új selyemút kezdeményezéshez, s nem támogatják az EU stratégiai függetlenségről szóló elképzeléseket.

Legutóbb Olaszországot érte bírálat Párizs és Berlin részéről,

amiért szándéknyilatkozatot írt alá a hétvégén a világméretű gazdasági-infrastrukturális tervhez való csatlakozásról.

A kínai elnök válaszában elmondta:

- tette hozzá.

Emmanuel Macron a francia-kínai "kereskedelmi és gazdasági kapcsolatok kiegyensúlyozásáért" is szót emelt. "Ebből a szempontból hatalmas fejlődés szükséges, minden erőkkel ezen dolgozunk" - hangsúlyozta.

A kínai vezető látogatása alkalmából

Kína mintegy 290 darab Airbus A320 típusú és 10 darab A350 típusú repülőgépet rendelt Franciaországtól 35 milliárd dollár értékben.

A francia elnök azt is bejelentette, hogy Franciaország és Kína konkrét beruházási projektekben fog együttműködni azokban az országokban, amelyeket átszelnek majd a kínai Új selyemút kezdeményezés beruházásai.

Ezt az együttműködést "az adott országok tiszteletben tartásával" valósítjuk meg - mondta Emmanuel Macron.

Miközben a kínai és a francia elnök megbeszélésével egy időben a párizsi Trocadéro téren jogvédő szerveztek tiltakoztak a kínai kisebbségek helyzete ellen, a francia elnök jelezte:

Elmondta, hogy kínai kollegájával "egyéni eseteket" is megvitatott.

"Ez a téma is napirenden volt, mint minden egyes találkozónkon, őszinte eszmecseréinken, amelyeknek konkrét eredményekkel kell járniuk" - fogalmazott a francia elnök.

Hozzátette: "Az Európai Unió az egyéni szabadságok és az alapjogok tiszteletben tartásán alapul, a Felvilágosodásnak azon az eszméjén, amely az egyén tiszteletben tartását mindenek fölé helyezi, és amelyet soha nem valamilyen kulturális specifikumnak tekintett, hanem a létező nemzetközi jog által szavatolt egyetemes ténynek".

A kínai elnök és felesége tiszteletére rendezett díszvacsorára kedd este

meghívást kaptak a legjelentősebb francia üzletemberek, kulturális és közéleti személyiségek, sztárok, köztük Alain Delon filmszínész.

A két ország vezetője kedd délelőtt ismét megbeszélést folytat, amelyre - a francia diplomácia megfogalmazása szerint - a "Pekinggel szembeni európai ébredés" érdekében

Angela Merkel német kancellár és Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke is meghívást kapott.

A példa nélküli négyes találkozón a kereskedelmi szabályozások, a környezetvédelem és a nemzetközi befektetések lesznek napirenden, miután Párizs úgy ítéli meg, hogy Kína a folyamatos infrastrukturális beruházásaival megingatta a fennálló világrendet, s amelynek "közös újradefiniálását" szorgalmazza a francia diplomácia.