A nyugat-európai országok készek elismerni Venezuela új elnökét

MADURO MOROS, Nicolás
Caracas, 2019. január 23. 2018. január 21-én készült kép Juan Guaidóról, a venezuelai parlament elnökéről egy caracasi sajtóértekezleten. 2019. január 23-án Juan Guaidó Venezuela ideiglenes elnökévé nyilvánította magát a hivatalban lévő államfő, Nicolás Maduro elleni tüntetésen. MTI/EPA-EFE/Cristian Hernández
Vágólapra másolva!
A német, a francia és a spanyol kormány bejelentette, hogy kész elismerni a jobboldali Juan Guadiót, az ellenzéki többségű venezuelai parlament elnökét ideiglenes államfőként a hivatalban lévő elnök, Nicolás Maduro helyett, ha nyolc napon belül nem írnak ki választásokat a dél-amerikai országban. Később csatlakozott hozzájuk Nagy-Britannia is.
Vágólapra másolva!

Pedro Sánchez spanyol kormányfő úgy fogalmazott,

Amennyiben nem jár el így, Spanyolország elismeri Juan Guaidót ideiglenes elnökként, hogy ő tegye meg ezt. Kijelentette, nem a kormányt akarják megfosztani a hatalmától, hanem demokráciát és szabad választásokat akarnak Venezuelában.

Juan Guaidó Forrás: MTI/EPA-EFE/Cristian Hernández

Ezzel egy időben Emmanuel Macron francia államfő a Twitteren a politikai változások szükségességével indokolta a bejelentést, és Németországhoz hasonlóan jelezte, hogy kész elismerni Guaidót, ha nem írnak ki választásokat nyolc napon belül."A venezuelai népnek szabadon és biztonságban kell döntenie a jövőjéről" - ismertette Angela Merkel német kancellár álláspontját Martina Fietz kormányszóvivő-helyettes a Twitteren, hozzátéve, hogy

"Juan Guaidó a megfelelő ember, hogy előre vigye Venezuelát" - írta a közösségi oldalon Jeremy Hunt brit külügyminiszter, nyomatékosítva a nyolcnapos határidőt az új és szabad választások kiírására, a spanyol miniszterelnökhöz hasonlóan megjegyezve, hogy amennyiben ez nem történik meg,

Az új bejelentések egyértelműen növelhetik a nyomást a szélsőbaloldali Nicolás Madurón, aki január 10-én kezdte meg második elnöki mandátumát.

Az ellenzék és a nemzetközi közösség jelentős része azonban úgy véli, jogtalanul tölti be az államfői tisztséget, mert a választások nem voltak méltányosak.

Venezuelában évek óta tart a súlyos politikai és gazdasági válság, a Maduro újbóli beiktatása utáni tiltakozási hullám pedig szerdán érte el eddig csúcspontját, amikor a 35 éves Juan Guaidó ideiglenes államfőnek nyilvánította magát.

A jobboldali ellenzéki politikust az Egyesült Államokkal az élen több, térségbeli ország is azonnal elismerte átmeneti államfőként,

Oroszország, Törökország és Irán viszont továbbra is Nicolás Maduro pártján áll.

Az Európai Unió eddig óvatosabb álláspontot képviselt az ügyben a szabad választások jelentőségét hangsúlyozva.

Juan Guaidó a venezuelai alkotmány 233. cikkelyére hivatkozva nyilvánította magát ideiglenes elnökké.

Az alaptörvénynek ez a cikke kimondja, hogy

Ennek előfeltétele, hogy a törvényhozás üresnek nyilvánítsa az elnöki tisztséget.

Ezt 2017. január 7-én megtette és 2018. augusztus 21-én megerősítette az ellenzéki többségű testület, utóbbi esetben azzal indokolva a lépést, hogy Maduro 2018. májusi újraválasztása nem volt demokratikus.