Az olasz államfő aláírta az eddiginél jóval szigorúbb migrációs intézkedéseket

Illegális bevándorlók, illegális bevándorlás, migráns, migránsok, Olaszország
Migrants stand by an overbridge in Ventimiglia, an Italian city near the border between Italy and France, on April 30, 2018. Some 60 people, gathered on April 30, 2018 in Ventimiglia at the French and Italian border, to start a solidarity march called by French association from Calais "L'Auberge des Migrants". This "citizens and solidarity" march of 1,400 km gathering walkers and migrants aims at symbolically connect Ventimiglia where migrants are blocked, to Calais and then London. The march is estimated to conclude end on July 8. / AFP PHOTO / VALERY HACHE
Vágólapra másolva!
Sergio Mattarella olasz államfő aláírta a bevándorlásellenes Matteo Salvini belügyminiszter nevével fémjelzett migrációs biztonsági törvénycsomagot, amely szigorítja a migránsok számára a menedékjog megadását.
Vágólapra másolva!

Sergio Mattarella az aláírással egy időben Giuseppe Conte kormányfőnek levelet küldött, amelyben a római kormányt az olasz alkotmányban előírt kötelezettségekre emlékeztette.

Illegális migránsok Olaszországban Forrás: AFP/Valery Hache

Az államfő hangsúlyozta, hogy ennek értelmében Olaszországnak tiszteletben kell tartania a külföldi állampolgárok és üldözöttek jogaira vonatkozó nemzetközi konvenciókat.

Matteo Salvini kormányfőhelyettes és belügyminiszter közösségi oldalán üdvözölte az elnöki aláírást.

Salvini kijelentette:

Az olasz kormány politikusa arra utalt, hogy a migrációs biztonsági intézkedések véget akarnak vetni annak a korábbi gyakorlatnak, hogy

az Olaszországba érkező bevándorlók egy része majdnem automatikusan menedékjogban részesült.

A törvénycsomagról a következő lépésben az olasz parlament szavaz, ahol a kormány többséggel bír.

A Salvini-rendeletként ismert intézkedéscsomag szerint Olaszország továbbra is nemzetközi menedékjogban részesíti a háború vagy más üldözés elől menekülőket, akiknek kérelmét kivizsgálják.

A rendelet az eddig más okból is humanitárius menekült státusban részesülőket érinti.

Az Olaszországba érkező emberek 26 százaléka ugyanis majdnem automatikusan

azonnali, bármilyen ellenőrzés nélküli humanitárius menedékjogot és ezzel együtt tartózkodási engedélyt kapott.

Ez ideiglenes volt, de az esetek többségében aztán meghosszabbították.

Az olasz jogszabályok értelmében ugyanis a többségében Afrikából érkező, a tengeren átkelő emberekről azt feltételezték, hogy menedékre jogosultak.

Korábban Matteo Salvini úgy nyilatkozott, hogy

Matteo Salvini Forrás: AFP/Piero Cruciatti

A rendelet ezért pontosan megszabja, hogy Olaszországba érkezését követően mely esetekben kérhet valaki menedékjogot humanitárius okokból.

A rendelet hat pontot sorol fel:

Az Olaszországba érkezőket ezentúl a jelenlegi 90 helyett 180 napig tartóztatják fel a regisztrációs központokban a pontosabb azonosítás érdekében.

Ha valaki menedéket kap, majd bűncselekményt követ el, és első fokon elítélik, elveszíti menedékjogát, és kiutasítási őrizetbe kerül.

Szintén elveszíti menedékjogát és kiutasítják a bevándorlót, ha a hatóságok veszélyesnek ítélik meg személyét.

A terrorizmussal vádolt olasz állampolgárságú bevándorlót megfosztják állampolgárságától.

A csomagban szereplő nemzetbiztonsági intézkedések többek között szigorítják a furgonok és kamionok bérbe vételének feltételeit, valamint minden 100 ezernél nagyobb olaszországi városban bevezetik a taser elektromos sokkoló fegyverek hatósági használatát.