Nem büntetik meg a székelyudvarhelyi iskolát, amely Nagy-Magyarország térképet rajzoltatott a diákokkal

Vágólapra másolva!
Nem indít fegyelmi eljárást tanárai ellen a székelyudvarhelyi Palló Imre Művészeti Szakközépiskola, hiába javasolta ezt a román oktatási minisztérium ellenőrző testülete. A tanárokat „szeparatista” rendezvény szervezésével vádolták, amiért a diákok a nemzeti összetartozás napján Nagy-Magyarország térképét rajzoltak a iskola udvarára – írja csütörtöki számában a Krónika napilap.
Vágólapra másolva!

Görbe Imre Hargita megyei főtanfelügyelő tájékoztatása szerint az iskola különbizottságot hozott létre a június 4-én történtek kivizsgálására, ahol megállapították, hogy a megemlékezés résztvevői

nem vétettek az oktatási törvénynek az iskolai politikai rendezvényeket tiltó cikkelye ellen.

A főtanfelügyelő szerint az iskola igazgatótanácsának a döntését továbbították a szaktárcának. Görbe Imre úgy vélte: az ügy ezzel lezárható, de még nem tudják, hogy mi lesz a minisztérium álláspontja.

Porsche Éva, az iskola igazgatója korábban azt közölte, az iskola és a magyarországi testvérintézmény diákjai azt a feladatot kapták, hogy rajzolták le az aszfaltra azokat a területeket, ahol jelentős számú magyar közösségek élnek. Így rajzolódott ki az udvaron Nagy-Magyarország térképe.

A román Oktatási Minisztérium ellenőrző testülete egy helyszíni vizsgálat után megállapította: a programon részt vett tanárok és

az iskola vezetői felelősek azért, hogy a diákokat „politikai, szeparatista” tevékenységbe vonták be,

és úgy vélte: az iskolai rendezvény mind törvényességi, mind pedig erkölcsi szempontból kifogásolható.

A testület javasolta a tanfelügyelőségnek, hogy utasítsa az iskola igazgatótanácsát fegyelmi eljárás megindítására a rendezvényen részt vevő tanárok ellen.

A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) székelyudvarhelyi szervezete kiállt az iskola tanárai mellett. A múlt héten közölte: a minisztérium kettős mércét alkalmaz, amikor szeparatista jellegű politikai megnyilvánulásnak tekinti a székelyudvarhelyi esetet, de nem kifogásolja a román iskolák által centenáriumi vizuális elemként használt, Besszarábiát is magába foglaló térképeket Nagy-Romániáról.