Teljes falvak dőltek romba Pápua Új-Guineán

Boven Digoel, 2018. február 27. Az indonéz Országos Katasztrófavédelmi Ügynökség (BNPB) munkatársai egy megrongálódott mecsetben Boven Digoel városban 2018. február 27-én, egy nappal azután, hogy 7,5 erősségű földrengés rázta meg Pápua Új-Guineát. A természeti katasztrófának több mint harminc halálos áldozata van. (MTI/AP/BNPB)
Vágólapra másolva!
Teljes falvak dőltek romba a hétfői erős földrengésben Pápua Új-Guineán, és az érintett településeken ivóvízhiány alakult ki – közölték helyi lakosok és tisztségviselők. A halálos áldozatok száma legalább húsz a friss információk szerint.
Vágólapra másolva!

A sajtó korábban legalább 30 halálos áldozatról értesült.

A 7,5-es erősségű földrengés középpontja a fővárostól, Port Moresbytől mintegy 560 kilométerre délre volt, az ország egy nehezen megközelíthető, sűrű erdők borította részén. A rengés földcsuszamlásokat idézett elő, megrongált bányákat, gáz- és energiavezetékeket, távközlési vonalakat.

A legtöbb haláleset Dél-Felföld tartomány székhelyén, Mendiben és annak környékén, valamint Tari városban történt – mondták el a helyiek.

A térség ivóvízkészlete elszennyeződött, a folyók eliszaposodtak, a háztartások víztartályai tönkrementek.

Az indonéz Országos Katasztrófavédelmi Ügynökség (BNPB) munkatársai egy megrongálódott mecsetben Boven Digoel városban Forrás: MTI/AP/BNPB/Bnpb

A térség megközelítését és így a mentést, segélyszállítást a nehéz terepviszonyok mellett az utórengések és a felhős, ködös időjárás nagyon megnehezíti. Szerdán napközben is volt egy 6-os erősségű utórengés. Ezenkívül a helyiek attól tartanak, hogy a földcsuszamlások eltorlaszolta folyók kiöntenek és elárasztják az épen maradt házakat is.

Pápua Új-Guinea a mintegy 40 ezer kilométer hosszú, úgynevezett csendes-óceáni tűzgyűrű mentén fekszik, ahol a tektonikus lemezek találkozása mentén számos aktív tűzhányó van, és gyakoriak földmozgások.