Macedónia Görögországgal közösen határozza meg az új nevét

Nikola Dimitrov, macedón külügyminiszter
SKOPJE, MACEDONIA - NOVEMBER 9: Macedonian Foreign Minister Nikola Dimitrov and Minister of Foreign Affairs of Montenegro Srdjan Darmanovic hold a press conference after their meeting in Skopje, Macedonia on November 9, 2017. Bekim Laci / Anadolu Agency
Vágólapra másolva!
Macedónia megállapodott Görögországgal, hogy a volt jugoszláv tagköztársaság nevét a külügyminiszterek vezette munkacsoportokban határozzák meg, véget vetve ezzel a két szomszédos állam 25 éves vitájának, és lehetővé téve Macedónia euroatlanti integrációját - közölte a Reuters hírügynökség adott interjújában ma Nikola Dimitrov macedón külügyminiszter.
Vágólapra másolva!

Macedónia 1991-ben vált függetlenné Jugoszláviától, de Athén már akkor kifogásolta, hogy a Macedón Köztársaság nevet akarja viselni. Mivel Görögország északi tartományát, ahol jelentős macedón kisebbség él, Makedóniának hívják,

a görögök úgy vélték, Skopje területi követelésekkel állhatna elő, ezt megelőzendő tiltakoztak a névválasztás ellen.

Nikola Dimitrov, macedón külügyminiszter Forrás: AFP/Anadolu Agency/Bekim Laci

Az ország így a nemzetközi dokumentumokban a Macedónia Volt Jugoszláv Köztársaság nevet viseli, az alkotmányában is meghatározott nevében azonban nem szerepel a Jugoszláviára való utalás.

A névvita miatt az állam európai uniós és NATO-integrációja is késlekedik, Görögország ugyanis addig nem hajlandó zöld jelzést adni északi szomszédja számára, amíg az nem mond le a Macedónia névről.

A kis balkáni állam 2005 óta uniós tagjelölt, a NATO pedig 2008-ban hívta volna meg tagjai közé.

Zoran Zaev macedón miniszterelnök, akinek kormánya tavaly májusban lépett hivatalba, ígéretet tett arra, hogy Görögországgal együttműködve felgyorsítja az ország euroatlanti integrációját.

Külügyminisztere, Nikola Dimitrov tegnap Szalonikiben találkozott görög hivatali partnerével, Nikosz Kociasszal, hogy megbeszéljék, hogyan fogjanak hozzá a vita megoldásához.

"Azzal a meggyőződéssel váltunk el, hogy mindkét oldalon megvan az akarat az előrelépésre" - mondta Dimitrov a Reutersnak, hozzátéve, hogy a munkacsoportok első ülését akár már februárban megtarthatják. "Hatalmas felelősségünk van" - jelentette ki.

nyilatkozta a külügyér.

Dimitrov elmondta: azt remélik, hogy

az Európai Unióval júniusban elkezdődhetnek a csatlakozási tárgyalások,

és a NATO is meghívja tagjai közé az országot.

Görög kormánytisztviselők a Reutersnak azt mondták: Athén egy olyan megoldásra fog koncentrálni, amely szerint a volt jugoszláv tagköztársaságnak valamilyen összetett neve lesz, és ebben szerepel egy földrajzi jelző.