Még idén hivatalos nyelv lehet az albán Macedóniában

Vágólapra másolva!
Az év végéig a macedón mellett az albán is hivatalos nyelvvé válhat Macedóniában. A szkopjei parlament szerdán fogadta el azt a záradékot, amely leszögezi: szükség van a hivatalos nyelvet szabályozó törvény módosítására.
Vágólapra másolva!

A törvény módosítását követően

az albán nyelvet az ország azon részein is hivatalosan használni fogják különböző állami szerveknél, ahol az albán kisebbség aránya nem éri el a lakosság egyötödét.

A hatályos törvény 2001-ben született azt követően, hogy fegyveres konfliktus alakult ki az albán lázadók és a kormányzati erők között. A törvény értelmében mindazokon a helyeken, ahol az albán kisebbség tagjainak a száma meghaladja az összlakosság 20 százalékát, hivatalos nyelvként használható az albán.

A 2,1 milliós Macedónia lakosságának mintegy egyharmada albán nemzetiségű.

Az albán nyelvhasználat volt a tavaly decemberi előrehozott választások kampányának egyik fő témája is, és ez volt az az ügy is, amely végül oda vezetett, hogy a korábban több mint tíz évig kormányzó jobboldalnak nem sikerült kormányt alakítania. A választásokat a Nikola Gruevszki vezette Belső Macedón Forradalmi Szervezet - Macedón Nemzeti Egység Demokratikus Pártja (VMRO-DPMNE) nyerte meg, ám nem tudott kormányt alakítani, az albán kisebbségi pártok ugyanis nem léptek vele koalícióra, mert elutasította, hogy kiterjessze az országban élő albánok jogait. A választás "második helyezettje", a balközép Macedóniai Szociáldemokrata Szövetség (SDSM) viszont ígéretet tett az albán pártoknak arra, hogy eleget tesz kéréseiknek. Zoran Zaev kormányt alakított, és ígéretét betartandó kezdeményezte a szükséges törvények módosítását.

Az SDSM és albán koalíciós partnerei szerint az illetékes parlamenti bizottságok rövid időn belül tárgyalnak a törvény módosításáról, és az még az idén a parlament elé kerülhet.

A törvénymódosítást a VMRO-DPMNE képviselői továbbra is ellenzik, szerintük alkotmányellenes egy ilyen törvény elfogadása, illetve az albán nyelv hivatalossá tétele diszkriminatív a macedónnal mint államnyelvvel szemben, de az országban élő többi kisebbséggel szemben is.