Líbiai katonák után rendőröket is támogat az EU a migráció visszaszorításában

migráns Olaszország Földközi-tenger Líbia
Migrants wait to be rescued by the Aquarius rescue ship run by non-governmental organisations (NGO) "SOS Mediterranee" and "Medecins Sans Frontieres" (Doctors Without Borders) in the Mediterranean Sea, 30 nautic miles from the Libyan coast, on August 2, 2017. Italy on August 2, 2017 began enforcing a controversial code of conduct for charity boats rescuing migrants in the Mediterranean as new figures revealed a sharp drop in the numbers of people arriving from Libya. / AFP PHOTO / Angelos Tzortzinis
Vágólapra másolva!
A líbiai parti őrség után az észak-afrikai arab ország rendőrségét is bevonná az Európai Unió (EU) az illegális migráció visszaszorításért folytatott együttműködésbe - írta a Welt am Sonntag című vasárnapi német lap.
Vágólapra másolva!

A lap magas beosztású brüsszeli diplomatákra hivatkozó beszámolója szerint

az EU a líbiai parti őrséggel együtt szolgálatot teljesítő rendőri alakulatokra terjesztené ki az együttműködést.

A tervek szerint kiképzés mellett hajókkal és szállító járművekkel is felszerelnék a Földközi-tengernél fekvő ország rendvédelmi szervét.

A parti őrség kiképzését és felszerelését az Európába tartó menekülthullám feltartóztatásával megbízott európai uniós földközi-tengeri misszió, a Sophia művelet keretében kezdték el 2016-ban.

A parti őrség támogatásának az a célja, hogy a szervezet fel tudja tartóztatni az embercsempészeket a líbiai felségvizeken, amelyeken az EU a nemzetközi jogi előírások alapján nem tevékenykedhet.

Migránsok Líbia partjainál(illusztráció) Forrás: AFP/Angelos Tzortzinis

Az EU-s haditengerészeti művelet kiépzési programjaiban eddig kizárólag a parti őrség katonai alakulatainak fejlesztésével foglalkoztak, az új terv szerint ezt a munkát terjesztenék ki rendőri egységekre.

A 2015 őszén elindított Sophia műveletre a brüsszeli Európai Bizottság forrásaiból 30 millió eurót (9,6 milliárd forint) biztosítottak, amelyhez Olaszország további 16 millió euróval járult hozzá.

Líbia az első számú tranzitország az Észak-Afrikából a Földközi-tengeren át az EU-ba tartó migrációs útvonalon. Federica Mogherini, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője a napokban a Welt am Sonntag testvérlapjának, a Die Weltnek azt mondta, hogy

Hozzátette, hogy a Földközi-tengernek is kevesebben vágnak neki, így az Olaszországba érkezők száma az idén 30 százalékkal csökkent 2016-hoz képest.