Halálra ítéltek egy szíriai dzsihadistát a 2016-os jordániai merénylet miatt

Vágólapra másolva!
A jordániai állambiztonsági ügyekkel foglalkozó törvényszék hétfőn egy szíriai vádlottat halálra, hármat pedig életfogytiglani szabadságvesztésre ítélt kényszermunkával, amiért segítettek végrehajtani tavaly júniusban azt a pokolgépes merényletet, ami miatt az ammáni hatóságok lezárták a jordániai-szíriai határt, ahol attól kezdve menekültek sem léphettek át.
Vágólapra másolva!

A 20 és 26 év közötti, szakállas, kezeslábasba és gumipapucsba öltözött vádlottak a hétfői ítélethirdetést a bíróság üléstermében felállított ketrecben kísérhették figyelemmel.

Újságíróknak röviden nyilatkozva tagadták, hogy közük lenne az Iszlám Államhoz, bár védőjük később azt állította, hogy kihallgatásuk során bevallották, hogy kapcsolatban állnak a dzsihadista szervezettel.
A négyes tavaly a júniusi merényletig a szíriai-jordániai-iraki hármas határ közelében található ar-Rukbán menekülttáborban élt 50 ezer másik menekülttel.

A bíróság a 21 éves Nadzsem al-Amort ítélte kötél általi halálra, mert igazoltnak látta, hogy ő a jordániai hadseregről is gyűjtött és adott tovább információkat a szélsőségeseknek.

Bűnrészességgel gyanúsított vádlott-társait börtönnel sújtotta a törvényszék.

Mohammed Afif bíró szerint a négy vádlott megvallotta, hogy havi apanázst kaptak az Iszlám Államtól a jordániai katonák határ menti állásairól szóló értesülések fejében.

A királyság ügyészsége a vádlottak mobiltelefonjait megvizsgálva arra a megállapításra jutott, hogy a főbűnös

al-Amor készülékével felvette a terrortámadást, és a videót továbbította az iszlamistáknak.

Egy ötödik vádlottat felmentettek a terrorvádak alól, viszont illegális határátlépés és drogkereskedelem miatt két év börtönre ítélték.

Tavaly június 21-én a szíriai-jordániai-iraki hármas határ találkozásánál Szíriából áthajtott egy merénylő robbanószerrel megrakott járművel nagy sebességgel, és a kocsit egy katonai őrállomásnak irányította.

A jármű felrobbant és a merénylőn kívül megölt hét jordániai katonát.

Később az Iszlám Állam jelentkezett a támadás elkövetőjeként. A hasemita királyság válaszul lezárta szíriai határát, gyakorlatilag kint rekesztve a hazájukban dúló harcok elől menekülő szíriaiakat.