Több tízezren vonultak fel Isztambulban

government TOPSHOTS Horizontal This handout photograph released on July 15, 2017, by the Turkish Presidential Press Service shows Turkey's President Recep Tayyip Erdogan (R) and his wife Emine Erdogan as they wave after arriving at a ceremony site on "Jul
Recep Tayyip Erdogan a puccs évfordulóján
Vágólapra másolva!
Hatalmas török zászlókat lengető, több tízezres tömeg vonult fel szombaton Isztambulban az egy évvel ezelőtti, meghiúsított törökországi puccskísérlet áldozataira emlékezve.
Vágólapra másolva!

A városba érkezett Recep Tayyip Erdogan török elnök is. Az államfő unokái és a puccskísérlet során meghaltak családtagjainak kíséretében csatlakozott a menethez a Július 15. mártírjai hídnál. Erdogan avatja fel a hatalom átvételi kísérlet 249 halálos áldozatának tiszteletére emelt Mártírok emlékművét.
A hídon kihelyezett monitorokon az államcsíny "mártírjainak" fényképei voltak láthatóak, miközben hangosan felolvasták neveiket.

A hídnál civilek csaptak össze tavaly július 15-én a török hadsereg harckocsikkal kivonuló puccsista alakulataival.

Ankarában, de Törökország-szerte más helyeken is

több ezren vonultak fel a megemlékezéseken.

A kormány vasárnapra úgynevezett demokrácia őrszolgálatba hívta az utcákra a törököket.

Az újonnan bevezetett "demokrácia és egység" a július 15-i nemzeti emléknap alkalmából ingyenessé tették a hétvégén a tömegközlekedést Isztambulban.

Kormánypárti civilek elfoglalnak egy tankot Isztambulban 2016. július 16-án kora hajnalban. A hadsereg egy része katonai puccsot kísérelt meg Törökországban előző nap este Forrás: MTI/EPA/Tolga Bozoglu

Törökországban sokan kaptak váratlan hangüzenetet mobiltelefonjukra szombaton este Recep Tayyip Erdogan elnöktől, aki az egy évvel ezelőtti elvetélt puccskísérlet évfordulója alkalmából üdvözölte honfitársait. "Mint államfő, jókívánságaimat szeretném kifejezni Önnek a demokrácia és a nemzeti egység napja alkalmából" - hallható a hangfelvételen, amelyet azonban csak a két legfőbb mobiltelefon-szolgáltatónak, a Turkcellnek és Vodafone-nak az előfizetői kaptak meg. A felvétel akkor indul, amikor a telefon gazdája éppen fel akar hívni valakit.

Vegyes fogadtatás

Az AFP francia hírügynökség beszámolt arról, hogy ez a váratlan üzenet vegyes fogadtatásra talált a törökök körében, az internetes közösségi oldalakon hozzászólások tömkelegét váltotta ki. Az elnök hívei természetesen dicsérték ezt a kommunikációs ötletet, de az ellenzők nem fukarkodtak a bosszús bírálatokkal. A hírügynökség emlékeztet arra, hogy a tavalyi államcsíny-kísérlet után R. T. Erdogan aláírással küldött az elnök SMS-üzenetet törökök millióinak, s abban a "hősies ellenállás" folytatására buzdította őket.

Recep Tayyip Erdogan a puccs évfordulóján Forrás: AFP/

Pontosan egy éve

A parlament előtt ezrek részvételével, nemzeti zászlók erdejében, az államfő tisztelgett a puccsistákkal zajlott összecsapásokban tavaly meghalt 249 civil emléke előtt. Úgy fogalmazott, hogy ezek a mártírok pusztán zászlóval a kezükben és lángoló szívvel szálltak szembe a harckocsikkal.

Le kell majd tépni a fejét

A hírügynökségek nem számoltak be külön az Ankarában a honatyák előtt elmondott beszédről, de idézték az államfő eleve kemény hangvételű, korábban Isztambulban elhangzott szónoklatát, amelyben megfogalmazta a számára lényeges mondanivalót. Ismételten hangot adott eddig is ismert álláspontjának, miszerint ha a parlament megszavazná a 2004-ben megszüntetett halálbüntetés visszaállításával kapcsolatos esetleges alkotmánymódosítást, feltétlenül aláírná. Úgy fogalmazott: Törökország jogállam, ezért ilyen jogszabálynak a parlamenten keresztül kell átmennie. Ígérte: ebben az esetben "le kell majd tépni a fejét"

mindazoknak, akik a tavalyi államcsínykísérlet felbujtói voltak.

Konkrétan megnevezte és egy kalap alá vette a Népvédelmi Egységek (YPG) nevű szíriai kurd milíciát, a törökországi kurd szakadár Kurdisztáni Munkáspártot (PKK), a Fethullah Gülen muzulmán hitszónok irányította nemzetközi hálózatot (FETÖ), valamint az Iszlám Állam terrorszervezetet.

Azt is szorgalmazta, hogy a puccsban való részvétel miatt bíróság elé kerülők ugyanabban a narancssárga rabruhában jelenjenek meg, mint amilyet a guantánamói amerikai bázison hordanak az ottani foglyok. Erdogan parlamenti beszédét közép-európai idő szerint vasárnap hajnalra, 1 óra 32 percre időzítették, arra az időpontra, amikor egy évvel korábban a puccsisták lőni kezdték a parlament

Hidakat szálltak meg, lőtték a parlamentet

A török hadsereg egyes alakulatai 2016. július 15-én kísérletet tettek az államhatalom megdöntésére, utakat, hidakat szálltak meg, illetve lőtték a parlament és az elnöki palota épületét is. Az összecsapásokban hivatalos adatok szerint 249-en haltak meg, rajtuk kívül az államfő szerint 35 puccsista halt meg. A lakosság támogatásával a puccsot leverték, amelyet követően a török kormány rendkívüli állapotot vezetett be az országban, és azóta is keményen fellép az általa terrorszervezeteknek tekintett csoportok ellen. Az utóbbi egy évben

a kormányzat átfogó tisztogatást hajtott végre az államapparátusban:

mintegy 150 ezer tisztviselőt elbocsátottak vagy felfüggesztettek az állásából, 50 ezer embert pedig őrizetbe vettek a hadsereg, a rendőrség, a bíróságok, az egyetemi oktatók és más szektorok soraiból azzal a gyanúval, hogy közük lehetett a puccskísérlethez, amelynek kitervelésével Ankara az Egyesült Államokban élő Fethullah Gülen muzulmán hitszónokot vádolja.