Kilenc nő halt meg a mellimplantátum okozta rák miatt

Ez meg mi? Itt az átmeneti mellimplantátum!
Vágólapra másolva!
Kilenc nő halt meg az Egyesült Államokban egy ritka daganatos betegségben, amelyet feltehetőleg mellimplantátum váltott ki. Az egészségügyi hatóságok országszerte több mint 350 hasonló megbetegedést tapasztaltak.
Vágólapra másolva!

A mellimplantátum és az anaplasztikus nagysejtes limfóma (ALCL, a non-Hodgkin limfóma egyik típusa) közötti lehetséges összefüggést már 2011-ben felvetették, de akkoriban csak kevés megbetegedést találtak.

Az amerikai gyógyszer- és élelmiszer-biztonsági hivatal (FDA) napjainkra

359 jelzést kapott a mellbetétekkel kapcsolatba hozható daganatos megbetegedésről, kilenc eset halállal végződött.

"Minden jelenleg rendelkezésünkre álló értesülés alapján arra következtethetünk, hogy a mellimplantátumos nők számára alacsony a kockázat, de nagyobb annál, mint a betétet nem viselők esetében" – közölte az FDA.

Az implantátum összetétele az esetek tanúsága szerint nem releváns:

186 rákos megbetegedés fordult elő szilikonbetétek, 126 pedig sóoldatos betétek esetében. A többi esetben nem volt ismert az implantátum anyaga.

A daganatos megbetegedések többségében egyébként eltávolították a mellbetéteket, de egyes nők esetében kemoterápiát és sugárkezelést is kellett alkalmazni.

Korábban, még a tavalyi év végén Ausztráliából jelentettek 46, mellbetéttel kapcsolatos limfómát, közöttük három halálesetet. A francia Nemzeti Rákellenes Intézet pedig két éve figyelmeztetett arra, hogy

egyértelmű kapcsolatot állapítottak meg a betegség és a mellbetét között, de hangsúlyozta, hogy alacsony az előfordulási arány, ezért nem ajánlotta a betétek visszahívását.


A francia Gyógyszerügyi Hivatal (ANSM) szerint 2011 és 2016 júniusa között 29 anaplasztikus nagysejtes limfómás esetet regisztráltak mellbetétes nők körében Franciaországban.