Hírbe hozták, ezért távozik posztjáról a román hírszerzés szürke eminenciása

Vágólapra másolva!
Florian Coldea altábornagynak, a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) igazgatóhelyettesének tartalékos állományba helyezését kérte az államfőtől kedden a szervezet igazgatója, miután Coldea maga kérte felmentését a személyével kapcsolatos híresztelések miatt.
Vágólapra másolva!

A román hírszerzés "szürke eminenciásaként" emlegetett Coldea csaknem 12 éve az SRI második embere.

Múlt év végén kompromitáló információkat tett közzé róla a szökésben lévő, korrupciós ügyekben vádlottként szereplő médiamágnás, Sebastian Ghita, a kormányzó Szociáldemokrata Párt (PSD) volt képviselője.

A belső vizsgálat tisztázta

A rejtélyes módon eltűnt, immár nemzetközi körözés alatt álló üzletember a tulajdonában lévő hírtelevízióhoz videoüzenetek sorát juttatta el, amelyekben azt állította, hogy szoros barátság fűzte Coldeához és Laura Codruta Kövesihez, a korrupcióellenes ügyészség , a DNA főügyészéhez. Ghita szerint Coldea és Kövesi

egy külföldi szövetséges titkosszolgálat ügynökeiként, politikai megrendelésre, befolyásukkal visszaélve

döntenek arról, hogy ki ellen induljon bűnvádi eljárás Romániában.

A SRI múlt héten belső vizsgálatot rendelt el az ügyben, amelynek idejére felfüggesztette tisztségéből Coldeát. A szolgálat keddi közleménye szerint a vizsgálóbizottság megállapította, hogy

az igazgatóhelyettes semmilyen törvényt vagy belső szabályzatot nem sértett meg,

ezért a SRI vezetőtanácsa visszahelyezte őt hivatalába. Az altábornagy azonban katonai méltóságára és a szolgálat hitelét fenyegető súlyos veszélyre hivatkozva felmentését kérte - derült ki a SRI közleményéből.

Sebastian Ghita tavaly decemberig tagja volt a titkosszolgálatokat felügyelő parlamenti szakbizottságnak, és a román média szerint a SRI-hez fűződő kapcsolatai is szerepet játszhattak abban, hogy informatikai cégei állítólag futószalagon nyertek nemzetbiztonsági jellegű, eurómilliós állami megbízásokat. A Ghita által kiszivárogtatott bizalmas információk ügyében január elején a román legfőbb ügyészség hivatalból vizsgálatot indított.

Romániában sokan úgy vélik, hogy a titkosszolgálatok befolyásolják a nemzetközi elismertséget szerzett, látványos korrupcióellenes kampányt.

A DNA legutóbbi tevékenységi jelentése szerint azonban a 2015-ben lefolytatott csaknem 11 ezer DNA-eljárás közül csak 90 volt olyan, amely a SRI-től érkezett jelentés alapján indult.