Japán és Dél-Korea megosztja hírszerzési adatait

KIM Dzsong Un
Hamhung, 2016. március 24. A Rodong Sinmun című észak-koreai pártlap által 2016. március 24-én közreadott dátummegjelölés nélküli képen Kim Dzsong Un első számú észak-koreai vezető, a Koreai Munkapárt első titkára (j2) látogatást tesz egy hamhungi gépgyárban március 24-én. A KCNA állami hírügynökség szerint Észak-Korea sikerrel tesztelt egy szilárd üzemanyagú rakétahajtóművet. (MTI/EPA/Rodong Sinmun)
Vágólapra másolva!
Tokió és Szöul aláírta a hírszerzési adatok megosztásáról szóló vitatott katonai megállapodást. Leginkább az észak-koreai atomprogramról rendelkezésükre álló titkos információkat osztják majd meg egymással.
Vágólapra másolva!

Japán és Dél-Korea aláírta szerdán azt a vitatott katonai megállapodást, amelynek értelmében a két ország a jövőben közvetlenül megosztja egymással hírszerzési adatait az észak-koreai atom- és rakétaprogramról.

Kim Dzsongun észak-koreai vezető – Japán és Dél-Korea főleg az atomprogramjára kíváncsi Forrás: MTI/EPA/YONHAP/RODONG SINMUN/

Dél-Koreában a fő ellenzéki pártok elutasítják a hírszerzési információk megosztását. Kifogásolták, hogy a kormány a pártokkal való egyeztetés nélkül bólintott rá a megállapodásra. Egy friss felmérés szerint egyébként a dél-koreai lakosság 59 százaléka is elutasítja a megállapodást.

A kormány viszont azzal érvel, hogy

az észak-koreai fenyegetéssel szembeni védelem érdekében szükség van a japán műholdakról és más rendszerekről származó adatokhoz való hozzáféréshez.

Négy éve egyszer már az aláírás küszöbén állt a szerződés, de az utolsó pillanatban megszakadt a jóváhagyás folyamata a miatt a belső ellenkezés miatt, amelyet Japánnak a második világháborúban és előtte, Korea megszállásakor (1910–1945) játszott szerepe vált ki mindmáig Dél-Koreában.