Német-török diplomáciai feszültség egy Erdogánról szóló dal miatt

TURKEY Recep Tayyip Erdogan Istanbul closing session SPEECH President of Turkey World Tourism Forum SQUARE FORMAT ISTANBUL, TURKEY - FEBRUARY 6: President of Turkey Recep Tayyip Erdogan delivers a speech during the closing session of  World Tourism Forum
Recep Tayyip Erdogan
Vágólapra másolva!
Bekérették az ankarai külügyminisztériumba a német nagykövetet, tiltakozásul egy német közszolgálati televízió szatirikus műsorának Recep Tayyip Erdogan török államfőt gúnyoló dala miatt, ami diplomáciai feszültséget keltett a két ország között.
Vágólapra másolva!

A Norddeutscher Rundfunk (NDR) regionális közszolgálati csatorna extra3 című műsorában március közepén sugárzott dal szerint Recep Tayyip Erdogan Törökországában börtönbe kerülnek az államfőnek nem tetsző cikkeket jegyző újságírók, a nők jogait megtiporják, a magát Iszlám Államnak nevező terrorszervezet helyett pedig inkább a kurd lázadók ellen lépnek fel. A dalhoz szerkesztett klip archív felvételekből áll, amelyek

a török hatóságokat brutálisan fellépő gépezetként ábrázolják,

és az államfőt előnytelen helyzetekben mutatják be, például amint leesik egy megvadult lóról.

Török diplomáciai körökből származó értesülések szerint az ankarai német nagykövetnél nemcsak tiltakoztak a klip miatt, hanem azt is követelték, hogy a német kormány gondoskodjon terjesztésének leállításáról, az anyag eltávolításáról az NDR online szolgáltatásából.

A nagykövet bekéretéséről szóló hír felháborodást váltott ki Németországban. Tiltakozott többek között az NDR főszerkesztője és a német újságírók szövetségének (DJV) elnöke is, kiemelve, hogy a politikai szatíra a sajtószabadság része.

A műsor szerkesztői a műfaj sajátosságainak megfelelően közölték, hogy

megválasztották a hónap munkatársának Recep Tayyip Erdogant,

a műsor honlapján pedig közzétették a klipet angol, illetve török nyelvű felirattal.

Német ellenzéki pártok és több német lap élesen bírálta a berlini vezetést, amiért nem tiltakozik Ankara lépése miatt. A bírálatok szerint a német kormány a menekültválság kezeléséről kötött megállapodással kiszolgáltatott, Ankarától függő helyzetbe került, és azért nem áll ki a sajtószabadságért, mert nem akarja veszélyeztetni a menekültügyi egyezséget.

Nem lehet gúny tárgya a török miniszterelnök Forrás: AFP/Anadolu Agency/Turkish Presidency/Murat Cetin

Számos kritika megjelenése után a külügyminisztérium közölte: az ankarai német nagykövet a török külügyminisztériumban folytatott megbeszélésen világossá tette, hogy a sajtó- és véleményszabadságot meg kell védeni. Michael Roth államminiszter külön közleményt adott ki a napokban Törökországban folytatott tárgyalásairól, kiemelve:

a menekültkérdésben folytatott együttműködés nem jelenti azt, hogy politikai kedvezmény jár Ankarának

a jogállamiság, az igazságszolgáltatás függetlensége vagy a sajtó- és véleményszabadság tiszteletének a terén.

Michael Roth az extra3 dalának ügyében kibontakozott vitához hozzászólva egy Twitter-üzenetben kijelentette: a vélemény- és sajtószabadságot tiszteletben kell tartani "és punktum".