Ügynökvád a Nobel-békedíjas volt lengyel államfő ellen

WALESA, Lech
Lech Walesa, volt lengyel államfő ellen büntetőjogi eljárás indult az ügynökmúltját érintő hamis tanúvallomása miatt.
Vágólapra másolva!
Ismét felmelegítették Lech Walesa Nobel-békedíjas volt államfő ügynökmúltját Lengyelországban. 2000-ben a lengyel átvilágítási bíróság bizonyítékok hiányában azt a döntést hozta, hogy Walesa nem volt ügynök, de most olyan papírok kerültek elő, amelyek a korábbi döntést felülírhatják. 
Vágólapra másolva!

A Lech Walesa, a Szolidaritás független szakszervezeti szövetség alapítója által aláírt, "Bolek" titkosügynöki fedőnéven folytatandó együttműködésről szóló nyilatkozat, terjedelmes beszervezési és munkadosszié is megtalálható a lengyel Nemzeti Emlékezet Intézete (IPN) által a néhai kommunista belügyminiszter házában lefoglalt iratok között - közölte Lukasz Kaminski, az IPN elnöke.

Lech Walesa volt lengyel államfő, a Szolidaritás független szakszervezeti szövetség alapítója érkezik a venezuelai parlament ülésére Caracasban Forrás: MTI/EPA/EFE/Miguel Gutierrez

A náci és a kommunista rezsim bűntetteinek kutatásával és nyomozásával foglalkozó IPN ügyésze kedden hatdoboznyi, feltehetően kommunista állambiztonsági iratot foglalt le Czeslaw Kiszczak néhai kommunista belügyminiszter házában, miután az 1981-es hadiállapot bevezetése egyik fő felelősének özvegye, Maria Kiszczak felajánlotta az intézménynek a férje által otthonukban tartott dokumentumok pénz fejében történő átadását.

Kaminski csütörtöki sajtóértekezletén az első feldolgozott doboz anyagairól számolt be. Elmondta, hogy a csomag tetejére a Czeslaw Kiszczak által 1996 áprilisában írt kísérőlevél volt rögzítve, mely Lech Walesának a kommunista titkosszolgálattal való együttműködését dokumentáló iratok átadására vonatkozik. A csomagot a kommunista tábornok a varsói központi levéltár igazgatójának címezte, de soha nem küldte el - mondta Kaminski.

A doboz a Bolek fedőnevű ügynök 90 oldalas beszervezési és 279 lapos munkadossziéját tartalmazza

- számolt be az IPN elnöke. A beszervezési dossziéban kézzel írt, Lech Walesa "Bolek"-aláírással ellátott együttműködési nyilatkozatot és bevételi nyugtákat is találtak. A munkadosszié a Bolek által készített "számos jelentést", valamint a tartótisztek jelentéseit tartalmazza, melyek a titkos ügynökkel tartott találkozásokról számolnak be.

Az iratok az 1970-1976-os időszakban keletkeztek, és az IPN levéltárosa hiteleseknek minősítette őket. Kaminski újságírói kérdésre válaszolva hangsúlyozta: az iratokat egyelőre nem vetették alá történészi elemzésnek, csak rendszerezték őket, és hitelességüket vizsgálták.

Az IPN csütörtökön Kiszczak vidéki telkén folytatja a kedden elkezdett házkutatást, ennek eredményeiről egyelőre nem számoltak be. Kaminski kitérő választ adott arra az újságírói kérdésre, hogy más volt kommunista tisztségviselők otthonában, illetve Walesánál is kutatnak-e majd az IPN hatáskörébe tartozó, törvényellenesen magánkézben tartott állambiztonsági iratok után.

A jelenleg külföldön tartózkodó Lech Walesa blogbejegyzésben reagált a legújabb fejleményekre.

Semmiféle tőlem származó anyag nem létezhet. Ha létezne, nem kellene hamisítani. Ezt bebizonyítom a bíróságon

- írta.

A Nobel-békedíjas Lech Walesát, a Szolidaritás független szakszervezet alapítóját és első elnökét, későbbi államfőt egyes lengyel történészek - köztük Piotr Gontarczyk és Slawomir Cenckiewicz, a központi katonai levéltár jelenlegi igazgatója - az utóbbi években többször azzal vádolták, hogy Bolek fedőnéven a kommunista állambiztonsági szervek titkos ügynöke volt. Walesa mindig tagadta ezt. 2000-ben a lengyel átvilágítási bíróság bizonyítékok hiányában azt a döntést hozta, hogy Walesa nem volt ügynök.