Véget ért a kenyai túszdráma

Vágólapra másolva!
Száznegyvenhét halálos áldozatot követelt a kenyai Garissa városában egy egyetemi épületben végrehajtott túszejtés. A biztonsági erők estére visszavették az épületet az azt megszálló iszlamista szélsőségesektől. A magyar külügyi tárca szerint a támadásnak vélhetően nincs magyar áldozata.
Vágólapra másolva!

Joseph Nkaissery belügyminiszter azt mondta, hogy a halottak döntő többsége diák, de két rendőr, egy katona és két biztonsági őr is életét vesztette a terrorakcióban, amelynek elkövetését az al-Shabaab szomáliai iszlamista milícia vállalta magára. A támadóknál a lőfegyverek mellett robbanószerkezetek és gránátok is voltak - közölte.

Őt sikerült kiszabadítani Forrás: MTI/EPA/Kurokava Dai

A miniszter korábban azt mondta, hogy négy túszejtővel végeztek a biztonsági erők. Ez volt az al-Shabaab eddigi legvéresebb támadása.

Bezárkóztak a szobába

A terrorakció egyik túlélője arról számolt be, hogy éppen zuhanyozni készült, amikor lövéseket hallott az egyik hálóterem irányából. A fiatalember ekkor három szobatársával együtt bezárkózott a szobájába. "Csak lépéseket és lövéseket lehetett hallani, senki sem sikoltozott, mert attól tartottak, hogy nyomra vezetik a fegyvereseket" - mondta.

Kenyai katonák vették ostromgyűrű alá az egyetemet Forrás: MTI/EPA/Kurokava Dai

A keresztényeket agyonlőtték

A beszámoló szerint az iszlamista támadók benyomultak a hálóhelyiségekbe, és megkérdezték az ott tartózkodóktól, hogy muzulmánok vagy keresztények-e. A keresztényeket azonnal agyonlőtték. "Minden egyes lövésnél arra gondoltam, hogy meg fogok halni" - mesélte a túlélő, hozzátéve, hogy a kenyai hadsereg katonái röviddel ezután behatoltak a hátsó ablakokon keresztül, és kimenekítették őt, valamint másik húsz diákot.

Növelik a rendőrség létszámát

Szomáliai iszlamista milícia tagjai támadták meg az egyetemet Forrás: MTI/EPA/Kurokava Dai

A rendőrség értesülései szerint Mohamed Mohamud, az al-Shabaab egyik magas rangú vezetője áll a rajtaütés mögött, a terrorvezér kézre kerítéséért 220 ezer dollárt (60,1 millió forintot) ajánlottak fel.
Uhuru Kenyatta kenyai elnök az ország lakosságához intézett beszédében közölte, hogy elrendelte 10 ezer újonc mihamarabbi besorozását a rendőrséghez, mert "Kenya feleslegesen szenvedett a biztonsági erők elégtelen létszáma miatt".

Válogatás nélkül lőttek

A terroristák csütörtök hajnalban támadták meg az oktatási intézményt. A támadók robbantásokat hajtottak végre és órákon keresztül tűzpárbajt vívtak az intézmény biztonsági őreivel, majd az épületbe behatolva válogatás nélkül lőni kezdtek a bent lévőkre.

Ő is megúszta élve Forrás: MTI/EPA/Kurokava Dai

Az al-Kaidával kapcsolatban álló szomáliai terrorszervezet korábban több hasonló akciót is végrehajtott Kenyában, leginkább az országnak ebben a részében, bosszúból azért, mert kenyai egységek is részt vettek az Afrikai Unió békefenntartó kontingensében Szomáliában az al-Shabaab elleni műveletekben.

Vélhetően nincs magyar áldozat

A Külgazdasági és Külügyminisztérium megdöbbenéssel értesült a támadásról. A tárca jelenlegi ismeretei szerint magyar állampolgár nem tartózkodik a tartományban, így a támadásnak vélhetően nincs magyar áldozata. A minisztérium a kenyai magyar nagykövetség segítségével folyamatosan nyomon követi az eseményeket - olvasható a közleményben. Hangsúlyozzák: a leghatározottabban elítélik a gyűlölet vezérelte kegyetlenkedéseket.