Dűlőre jutottak az iráni atomprogramról

atomreaktor ÉPÍTMÉNY ÉPÜLET épület belső erőmű FOTÓ FOTÓTÉMA HÉTKÖZNAPI ipari létesítmény KÉPKIVÁGÁS totál Paks, 2011. március 7.
Az atomerőmű II-es blokkja. Az 1982 és 1987 között üzembe helyezett négy reaktorblokk 30 évre szóló üzemeltetési engedélyei a
Paks, 2011. március 7. Az atomerőmű II-es blokkja. Az 1982 és 1987 között üzembe helyezett négy reaktorblokk 30 évre szóló üzemeltetési engedélyei az elkövetkezendő években sorra lejárnak. A további 20 évig való működtetéséhez az I-es blokk esetében már idén kezdeményezni kell az üzemeltetési engedély megújítását. A távlati tervekben szerepel az atomerőmű bővítése, amelynek keretében két új blokk megépítésére 2012 elején írják ki a tendert, a kiértékelése pedig 2013 első felében várható. Az V. blokk üzembe helyezését 2020 után, a VI-ét 2025 utánra datálják, tervezett üzemidejük 60 év lenne. Így a paksi atomerőmű az ország villamosenergia-igényének 40-50 százalékát tudná biztosítani. A felvétel 2011. február 15-én készült. MTI Fotó: Koszticsák Szilárd
Vágólapra másolva!
Megegyezésre jutottak az iráni atomprogramról tárgyaló felek a jövendő megállapodás alapvető pontjairól.
Vágólapra másolva!

A hatok - az ENSZ Biztonsági Tanácsa (BT) öt állandó tagja és Németország - és Irán megállapodott abban, hogy egyharmadára csökkentik Irán urándúsító kapacitását, és tíz évre nemzetközi ellenőrzés alá helyezik, közölték nyugati diplomáciai források. A megállapodás része az is, hogy a már meglévő dúsított uránkészlet legnagyobb részét, 95 százalékát felhígítják vagy külföldre szállítják. Iránnak 19 ezer dúsító centrifugája van, ebből 6 ezer maradhat működésben.

Feloldhatják a szankciókat

A vitatott iráni atomprogramról kötendő átfogó megállapodás esetén fokozatosan feloldják az Irán ellen a program miatt az ENSZ BT-ben hozott és más nyugati szankciókat, mondta Dzsavad Zarif iráni külügyminiszter. Dzsavad Zarif reméli, hogy ha tényleg sikerül végleges megállapodásra jutni, az javít országa és a nyugat viszonyán. "Komoly problémáink vannak az Egyesült Államokkal. Ennek alapja a múltbeli események miatt kialakult kölcsönös bizalmatlanság. Remélem azonban, hogy a megállapodás pontos végrehajtása lehetővé teszi a bizalmatlanság feloldását" - tette hozzá.

Különböző korlátozások

Az iráni atomprogram más részeire 25 éven át különböző korlátozások lesznek érvényben. Mindez csak akkor valósulhat meg, ha a hatok és Irán a keretmegállapodás részleteit is megfogalmazzák, és jóváhagyják minden szinten. Az átfogó megállapodás elkészítésére kitűzött határidő június 30-a.

Ismertetik az eredményeket

A német külügyminisztérium Twitter-bejegyzése szerint hamarosan sajtótájékoztatón ismertetik a svájci Lausanne-ban folytatott tárgyaláson elért eredményeket. A hatok az eredeti menetrend szerint keddig tárgyaltak volna Iránnal a perzsa állam vitatott nukleáris programjáról.

Különböző korlátozások lesznek érvényben Forrás: MTI/Koszticsák Szilárd

Döntő lépés

"Nagy napként" értékelte John Kerry amerikai külügyminiszter a Teherán atomprogramjáról Irán és a hatok között létrejött megállapodást. Az amerikai külügyminiszter utalt arra, hogy hamarosan folytatják a munkát a végleges megállapodás eléréséért.

Az Irán és a hatok között elért megoldások döntő lépést jelentenek az iráni atomprogramról folyó tárgyalásokon, és megteremtik egy jövőbeli átfogó egyezség alapját - közölte Frederica Mogherini, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője. A főképviselő beszámolt arról, hogy az Irán által urándúsításra használt fordói földalatti nukleáris komplexumot kutatólétesítménnyé alakítják át, és eltávolítják onnan a hasadóanyagokat. Az araki nehézvizes atomreaktor építését egy nemzetközi vegyesvállalat fogja átvenni az irániaktól.

A békés célt kérdőjelezték meg

Az ENSZ BT több szankciócsomagot elrendelt az iszlám köztársasággal szemben, mert úgy vélte, hogy a teheráni vezetés által békésnek mondott atomprogram valódi célja a nukleáris fegyver kifejlesztése.

Most június 30-ig kellene kidolgozniuk egy hosszú távra szóló megállapodást. Az elképzelés szerint a Nyugat enyhítene az Iránt sújtó nemzetközi szankciókon, ha Teherán ellenőrizhetően csakis békés céllal folytatna atomprogramot.