A muszlimok vesztésre állnak

Útlezárás Párizs mellett
Dammartin-en-Goele, 2015. január 9. Rendőrök zárják le az egyik utat a Párizstól északkeletre lévő Dammartin-en-Goele településen, ahol a Charlie Hebdo francia szatirikus lap elleni merénylet feltételezett elkövetői menekülésük közben tűzpárbajt vívtak az őket üldöző rendőrökkel, majd behatoltak egy nyomdaipari cég telephelyére, ott ejtettek egy túszt és elsáncolták magukat 2015. január 9-én. (MTI/AP/Thibault Camus)
Vágólapra másolva!
Aggódnak az arab világban, miként reagálnak a nyugati társadalmak a párizsi vérengzésre. Attól félnek, összemosódnak a mérsékelt muszlimok és a terroristák.
Vágólapra másolva!

Feszült figyelemmel követik az arab világban a nyugati társadalmak reakcióját a párizsi gyilkosságokra; sokan az iszlámellenes érzelmek rohamos terjedésétől tartanak.

- áll nagy piros betűkkel az al-Jóm asz-Szábe című egyiptomi újság pénteki címlapján, utalva arra, hogy több mecsetet támadás ért Franciaországban, miután egy algériai származású testvérpár agyonlőtte Párizsban a Charlie Hebdo című szatirikus hetilap 12 munkatársát.

Ammár Ali Haszan egyiptomi politológus és rovatvezető az MTI-nek azt mondta: az arab sajtóban és a muszlim értelmiségiek körében egyfajta frusztrált hangulatot lehet észlelni, hiszen a Nyugaton kialakult iszlámképet pont ezek az esetek formálják leginkább. "Az embereken ilyenkor eluralkodik az érzés, hogy a Nyugat nem képes különbséget tenni az arab társadalmak túlnyomó többségét alkotó mérsékelt muszlimok, és a terroristák között" - mondta.

Útlezárás Párizs mellett Forrás: MTI/AP/Thibault Camus

A megbélyegzettség érzése

"A megbélyegzettség érzését tovább rontja, hogy a Nyugat a jelek szerint elfelejti: a dzsihadisták ellen harcolók, csakúgy mint a világban elkövetett merényletek áldozatai általában muszlim vallásúak. A sors fintora, hogy a rendőr, akit a csütörtöki vérengzésről készült felvételek egyikén agyonlőnek, egy tunéziai származású muszlim."

Haszan szerint sokan úgy látják, hogy az Európában és az Egyesült Államokban terjedő ellenérzés a muszlimokkal szemben a radikálisok malmára hajtja a vizet, mert a fiatalok verbuválásakor mindig azzal érvelnek, hogy a Nyugat állandó háborút vív az iszlám ellen.

- írja egy neves szudáni karikaturista, Hálid al-Baih, aki azt fájlalja az al-Dzsazíra pánarab hírtelevízió honlapján megjelent cikkében, hogy "a muszlim vallásúaknak folyton elnézést kell kérniük olyan tettekért, amelyeket nem követtek el, és nem is támogattak".

A BBC arab nyelvű csatornáján futó egyik műsorban egy Franciaországból betelefonáló néző keserűen állapította meg, hogy bár Szíriában és Irakban "naponta több tucat embert mészárolnak le, az erről szóló tudósítások eltörpülnek a párizsi eset által kiváltott hírözön mellett".