Kerüli egymást Obama és Putyin

Vágólapra másolva!
Barack Obama amerikai elnök nem megy az oroszországi Vlagyivosztokba, Vlagyimir Putyin orosz elnök pedig nem megy Camp Davidbe. Hivatalosan nincs konfliktus a két ország között, inkább belpolitikai okai lehetnek az elnökök távolmaradásának.
Vágólapra másolva!

A Fehér Ház elismerte, hogy Barack Obama amerikai elnök nem vesz részt az ázsiai-csendes-óceáni térség vezetőinek egyeztetésén Oroszországban - írta a Washington Post. Korábban Vlagyimir Putyin orosz elnök mondta le a Camp Davidben a következő hétvégére tervezett gazdasági találkozót. Az Egyesült Államok tagadta, hogy sértődöttség miatt mondta volna le az elnök programját.

Hivatalosan mind az amerikai mind az orosz vezetés részéről cáfolták, hogy üzenni kívánnának egymásnak az egymás országában megrendezett csúcstalálkozóktól való távolmaradással. Putyin a múlt héten, a kormányalakítással kapcsolatos elfoglaltságára hivatkozva közölte, hogy nem tud részt venni a G8 országoknak a mostani hét végén, Camp Davidben megrendezendő csúcstalálkozóján.

Amerikai hivatalos személyek korábban is jelezték: aligha valószínű, hogy Obama ilyen kevéssel a november 6-án tartandó elnökválasztás előtt időt tudna szakítani arra, hogy Vlagyivosztokba utazzon. Az elnök környezetében cáfolták, hogy a döntés valamifajta "megtorlás" lenne Putyin távolmaradása miatt.

Gennagyij Ovecsko, az orosz külügyminisztérium APEC-ügyekben illetékes vezetője hétfőn Washingtonban kijelentette: Moszkvában már egy éve tudják, hogy Obama részvétele a vlagyivosztoki találkozón nem vehető biztosra. "Ezt könnyű megérteni. Elég megértőek voltunk" - mondta Ovecsko.

Az amerikai és az orosz vezető legutóbb 2009-ben találkozott Putyin Moszkva környéki dácsájában. Amerikai megfigyelők szerint abban, hogy az orosz államfő Dmitrij Medvegyev miniszterelnököt küldi el maga helyett a Camp David-i G8-csúcsra, szerepe lehet annak, hogy az Obama-kormányzat által "újraindított" amerikai-orosz kapcsolatokat beárnyékolják a rakétavédelemmel és Szíriával kapcsolatos, markáns nézetkülönbségek és az orosz ellenzéki tiltakozásokkal szembeni kemény fellépés miatti bírálatok.

Elemzők szerint Obamának belpolitikai szempontból nem feltétlenül jelent hátrányt, hogy nem fogadja négyszemközti tárgyaláson az orosz elnököt, mert a republikánusok részéről így is támadások éri, amiért túlságosan "puha" az Egyesült Államok egykori hidegháborús riválisával szemben.