WikiLeaks: Kedveskedő magyarok próbálták puhítani az utolsó európai diktatúrát

 wikileaks, fehéroroszország-magyarország kapcsolat, minszki magyar nagykövetség, Kontra Ferenc
Vágólapra másolva!
Óvatoskodva nyitotta meg fehéroroszországi nagykövetségét a magyar kormány - derül ki a WikiLeaks által kiszivárogtatott amerikai diplomáciai iratokból, amelyek szerint magyar részről sem a demokratikus értékek "túl agresszív" népszerűsítését, sem az ellenzéki politikusok támogatását nem tartotta járható útnak. Az óvatosság ellenére alig két év alatt a magyar diplomaták kemény konfliktusokba keveredtek a fehérorosz hatóságokkal.
Vágólapra másolva!

Egy kis jó szándékkal és ingyenes vízumokkal akarta belopni magát a fehéroroszok bizalmába Magyarország, amikor 2008 elején a minszki magyar nagykövetség megnyitására készült - derül ki egy amerikai diplomáciai táviratból, amelyet a WikiLeaks szivárogtatott ki. Egy 2008-as, "bizalmas" minősítésű dokumentum szerint az új megbízatására készülő magyar nagykövet, Kontra Ferenc óva intett a demokrácia "túl agresszív" hirdetésétől, és "a fehérorosz valóságot" figyelembe véve nem akart szóba állni a diktatórikus ország ellenzékével.

Kontra a jelentés szerint január 8-án számolt be Magyarország minszki terveiről az USA budapesti nagykövetének. Magyarországnak a Szovjetunió felbomlása óta nem volt nagyköveti szintű kapcsolata Fehéroroszországgal, és 2008. június 3-án, a távirat megjelenése után 5 hónappal nyitotta meg nagykövetségét a szovjet utódállam fővárosában. A fehéroroszországi magyar aktivitásról Kontra az amerikaiaknak azt mondta: "Magyarország érzékelte az elvárást, hogy aktívabbnak kell lennie ebben a kérdésben", és a tervezett magyar lépések ennek a közvetlen következményei.

A magyar nagykövet ugyanakkor már a követség megnyitása előtt egyértelművé tette, hogy a többi európai országnál visszafogottabb, kevésbé kiterjedt programmal akarja népszerűsíteni a demokráciát az Európa utolsó diktatúrájának tartott Fehéroroszországban. Kontra azt remélte, hogy a magyarok "piaci rést" találhatnak Fehéroroszországban, mivel Magyarország "nem akarja lejáratni Alekszandr Lukasenko fehérorosz elnököt", és a "kvázi jó szándék" a javunkra válhat.

Elfogadni a fehérorosz valóságot

Magyarország több távirat szerint is azt a képet mutatta magáról az amerikai diplomaták előtt, hogy aktív részt vállal a demokrácia népszerűsítésében világszerte. Ennek eszköze a Magyarországon, a magyar kormány támogatásával működő Demokratikus Átalakulásért Intézet (ICDT), amely honlapja szerint világszerte, többek közt Kubában, Irakban és Fehéroroszországban is a demokratikus átalakulást igyekszik segíteni. A szervezet 2007 és 2009 között például egy nemzetközi projekt, a Belarus Task Force keretében dolgozott ki új stratégiát arra, hogy mit kezdjen az EU és az USA az "Európa térképén fehér foltnak számító" Fehéroroszországgal.

Kontra Ferenc 2008-ban az ICDT fehéroroszországi tevékenységét támogatta, de a magyar kormány részéről csak jóval visszafogottabb programokat tudott elképzelni - derül ki az egyik táviratból. A leendő minszki nagykövet azt mondta, reméli, hogy az ICDT olyan dolgokat is megtesz majd, amelyeket Magyarország kormánya nem tehet, de azt is hozzátette, hogy a szervezet szerinte lassan meg fogja érteni, hogy mi "a fehérorosz valóság", és hogy milyen megtorlások érik azokat az ellenzékieket, akik kapcsolatot tartanak fenn külföldi reformpárti szervezetekkel.

Kontra kifejezetten ellenezte, hogy a demokratikus átalakulásért küzdő szervezetek és diplomaták közvetlen kapcsolatot keressenek a fehérorosz ellenzéki figurákkal. Ők ugyanis a nagykövet szerint "könnyű célpontjai" Lukasenko elnöknek, és különböző megtorló intézkedések áldozataivá válhatnak, arról nem is beszélve, hogy a velük érintkező külföldi szervezetek is könnyen tiltólistára kerülhetnek.

A nagykövet a távirat szerint azt javasolta, hogy inkább széleskörű utaztatási és csereprogramokkal próbálják a lehető legtöbb fehérorosz állampolgárt elérni, hogy azok az utazások során megismerhessék a demokratikus értékeket. Az ilyen utazásokat a nagykövet például kulturális csereprogramok formájában képzelte el, de azt is elfogadhatónak tartotta, ha például a rendfenntartó hatóságok egyes célzott csoportjait viszik csereprogramokra. Egy dolgot tartott kizártnak: hogy a programokba a "problémás" csoportok, például fehérorosz polgárjogi mozgalmak tagjait is bevonják, mert az maga után vonná Lukasenko elnök "szinte elkerülhetetlen haragját".

Három lábbal állni Fehéroroszországban

Kontra az utaztatáson kívül más akciókat is tervezett - írta jelentésében az USA akkori budapesti nagykövete, April Foley. Eszerint Magyarország úgy döntött, hogy igény szerint évi ötezer ingyenes vízumot állít ki fehérorosz állampolgároknak, ami az EU Fehéroroszország felé való nyitását segítené. Másrészt Budapest két, már futó projektet akart finanszírozni, amely közvetve segíti a demokratikus átalakulást: a kormány a dokumentum szerint összesen mintegy 100 000 eurót (körülbelül 27 millió forintot) biztosított a Fehéroroszországba sugárzó Európa Rádió, illetve a vilniusi Európai Bölcsész Egyetem támogatására.

Forrás: MTI/EPA
Alekszandr Lukasenko elnök haragja "elkerülhetetlen"

Kontra Ferenc az amerikai jelentés szerint főleg a rádió támogatásáért lelkesedett, az ugyanis nem propagandacsatorna, hanem könnyűzenét játszó, és híreket csupán alkalmanként sugárzó adó, amely képes lehetett megszólítani a fehérorosz fiatalokat (Európa Rádió néven jelenleg is működik egy varsói székhelyű adó, amely Fehéroroszországba sugároz az ország határain túlról műholdról és interneten is). A nagykövet ezen kívül is számos lehetőséget látott a nagykövetség beindításában, de jelezte, hogy a demokratikus értékrendet népszerűsítő ICDT-t szeretné eltéríteni az agresszívabb fellépéstől. Kontra úgy látta, hogy rövid távon Fehéroroszországban forradalmi változások helyett fokozatos fejlődésre kell inkább számítani.

Megromlott a viszony

Kontra Ferenc az elmúlt három évben is rendkívül visszafogott nagykövet maradt, az [origo]-nak ez idő alatt adott nyilatkozataiban is diplomatikusan kerülte a fehérorosz vezetés bármilyen nyílt, az együttműködést veszélyeztető kritikáját. A 2010 végén utcai tüntetésekbe torkolló, a megfigyelők szerint elcsalt fehérorosz elnökválasztás után mégis látványosan megromlott a magyar-fehérorosz viszony.

A kapcsolatok az után kerültek mélypontra, hogy Kontra Ferenc nagykövet több beszámoló szerint is részt vett a fehérorosz elnökválasztás utáni ellenzéki tüntetés megfigyelésében, és külföldi tudósítások szerint rendőrök meg is ütötték (bár a nagykövetség később ezt tagadta). Magyarországnak idén év elején az EU soros elnökeként is volt konfliktusa Fehéroroszországgal, amikor az európai nagykövetek magyar vezetéssel szabotálták Lukasenko elnök beiktatását. A Lukasenko-rezsimnek magyar külügyi szakértők szerint volt oka haragudni Magyarországra.

Forrás: MTI/EPA
Tavaly decemberben hatalmas tüntetések voltak Minszkben

Magyar diplomatákat is számos támadás ért. Májusban a minszki nagykövetség egyik tanácsosáról jelentek meg olyan felvételeket az interneten, amelyeken a férfi házasságtörést követ el egy fehérorosz nővel, majd Kontra Ferenc nagykövet feleségét is titkos felvételekkel próbálták kompromittálni. Az [origo]-nak nyilatkozó külügyi szakértők a felvételeket tipikus KGB-s lejáratásnak, kompromatnak tartották, a második botrány után pedig a magyar Külügyminisztérium be is kérette a budapesti fehérorosz nagykövetet, és kemény hangú közleményben utasította vissza a diplomaták munkáját ellehetetlenítő, durva provokációt (az ügy hátteréről itt olvashat bővebben).