Újra eladták a melaminos tejpor egy részét Kínában

Vágólapra másolva!
Újra eladták a 2008-as melaminbotrányban megsemmisítésre ítélt tejpor egy részét Kínában. A rendőrök 170 tonna szennyezett tejpor nyomára bukkantak a kínai sajtó jelentése szerint. A melaminnal dúsított tápszerek miatt legalább hat kisgyerek vesztette életét, és 300 ezre betegedtek meg.
Vágólapra másolva!

Több mint 170 tonna olyan szennyezett tejpor nyomára bukkantak a rendőrök, amit a 2008-as melaminbotrány után meg kellett volna semmisíteni - jelentette a kínai média.

Ninghszia-Huj (Ningxia Hui) autonóm terület rendőrsége kiderítette, hogy a területen kívül működő egyik cég tavaly júliusban mintegy 170 tonna tejporral törlesztette adósságát. Erről bizonyosodott most be, hogy annak a melaminnal fertőzött tejpornak a része, amelyet a 2008-as botrány után megsemmisítésre ítéltek. A cég tavaly újracsomagolt 164,75 tonna szennyezett tejport, és saját csomagolásban eladta öt vállalatnak Belső-Mongóliába, valamint Fucsien (Fujian) és Kuangtung (Guangdong) tartományba.

Eddig 72 tonnát sikerült visszaszerezni és lefoglalni, a hiányzó mintegy száz tonnát, illetve az abból készült termékeket most keresi a rendőrség. A legújabb - tíznapos - akció során Ninghsziában szombaton már bezárták az érintett két vállalatot, miközben vasárnap a szennyezett tejporból készült cukorkákat találtak az északkelet-kínai Csilin (Jilin) tartományban.

Az egy hete kezdett központi hatósági ellenőrzésnek ez volt a második nagyobb leleplezése. Az első Senhszi (Shaanxi) tartományban volt, ahonnan Fucsienbe szállítottak szennyezett tejport, és abból tejes cukorka készült. Az édességet már levették a polcokról, három gyanúsítottat előállítottak.

A szennyezett tápszer miatt legalább hat gyerek vesztette életét, és közel 300 ezren betegedtek meg Kínában. A botrány 2008 szeptemberében robbant ki, akkor írt először róla a kínai sajtó, ám utóbb kiderült, hogy az érintett tápszergyártó - a piacvezető Sanlu-csoport - több hónapja igyekezett eltussolni az ügyet.

A botrány miatt több mint húsz embert ítéltek súlyos börtönbüntetésre, Tian Venhua, a Sanlu főigazgatója életfogytiglanit kapott. A botrány miatt két embert ki is végeztek 2009 novemberében. Az egyik halálraítélt, Csang Jü-csün, egy tejgazdaság vezetője az ítélet szerint súlyosan veszélyeztette a közbiztonságot, amikor hatszáz tonna, melaminnal szennyezett fehérjeport gyártatott, Keng Csin-pinget pedig azért találták bűnösnek, mert értékesítette a mérgező tejport, amelyet az azóta megszűnt Sanlu Group dolgozott fel csecsemőtápszernek.

A műanyagok és ragasztók gyártásánál használatos melamint azért adagolták a tejporhoz, hogy megemelje a tej fehérjeszintjét és elrejtse, hogy a tejet felvizezték. A melaminbotrány világszerte komoly aggodalmat keltett, több tucat ország tiltotta meg átmenetileg a kínai tejtermékek importját. Magyarországon cukorkákban és mogyoróban találták meg a vegyszer nyomait.