Felhős ég miatt maradhatott a földön Észak-Korea műholdja

Vágólapra másolva!
Valószínűleg a felhős égbolt miatt nem indították el azt a rakétát Észak-Koreában, amellyel egy műholdat akarnak a világűrbe juttatni. A kilövést április 4. és 8. között tervezik a reggeli órákban.
Vágólapra másolva!

Feltehetően a rossz időjárási viszonyok hiúsították meg annak az észak-koreai rakétának a szombati indítását, amellyel Phenjan szerint műholdat akartnak az űrbe juttatni. Erről dél-koreai tisztségviselők számoltak be, miután elmúlt az indításra alkalmas napszak. A KCNA hivatalos észak-koreai hírügynökség szombat reggel jelentette, hogy befejezték a tervezett műholdfelbocsátás előkészítését, és az indításra hamarosan sor kerül. Phenjan előzőleg bejelentette, hogy a felbocsátást az április 4-e és 8-a közötti valamelyik napon hajtják végre, közép-európai idő szerint hajnali 4 és délelőtt 9 óra között.

Az ország keleti partvidékén található Muszudan-ri indítóállás térségében nem voltak jók az időjárási viszonyok a műhold felbocsátásához, elsősorban a felhős ég miatt. Szakértők szerint a tiszta égbolt azért fontos Észak-Korea számára az indításhoz, mert fejletlen a radarrendszere, amellyel nyomon tudja követni a rakétát.

Az Egyesült Államok, Japán és Dél-Korea azt gyanítja, hogy a rakétaindítás célja valójában nem a deklarált műholdfelbocsátás, hanem magának a nagy hatótávolságú ballisztikus rakétának a kipróbálása. Ezért a Japán-tengeren rakétavédelmi rendszerrel felszerelt amerikai, dél-koreai és japán hadihajók várják az indítást. A japán hadseregnél pedig elrendelték a legmagasabb fokú készültséget.

A térségbeli feszültséget jól jellemzi, hogy Tokió hajnalban tévedésből világgá kürtölte: Észak-Korea elindította a rakétát, majd öt perc elteltével a miniszterelnöki hivatal visszavonta bejelentését, mondván, tévedés történt. A tévedésre magyarázatul Kavamura Takeo kormánytitkár elmondta: légvédelmi radarok "érzékeltek valamiféle nyomvonalat" a Japán-tenger fölött, amit elhamarkodottan egy rakéta nyomvonalával azonosítottak.