EP-s képviselőjelölt kapcsán vette elő újra a Strabag-ügyet a Profil

Vágólapra másolva!
Összeegyeztethetetlennek tartják az Osztrák Szociáldemokrata Párt és a Zöldek Ernst Strasser konzervatív politikus, volt belügyminiszter vállalkozói tevékenységét európai parlamenti képviselőjelöltségével - írja az osztrák Profil című hetilap, amely szerint Strasser a társtulajdonosa annak a bécsi cégnek, amely az Eurocontact nevű csoport jogutódja, és amelyen keresztül a Strabag osztrák építőipari konszern állítólag adományokat folyósított magyarországi pártoknak üzleti előnyszerzés céljából. Az Osztrák Néppárt európai parlamenti listáját vezető Strasser azt mondta, hogy nem voltak üzleti kapcsolata Magyarországgal és a Strabaggal.
Vágólapra másolva!

Az Osztrák Néppárt (ÖVP) európai parlamenti listavezetője és a Strabag építőipari konszern elleni korrupciós vádakban érintett cég kapcsolatát firtatja az osztrák Profil című hetilap. A lap vasárnap megjelent számában azt írja, hogy az Osztrák Szociáldemokrata Párt (SPÖ) és a Zöldek összeegyeztethetetlennek tartják Ernst Strasser konzervatív politikus, volt belügyminiszter vállalkozói tevékenységét európai parlamenti képviselőjelöltségével. A lap szerint Ernst Strasser két üzleti partnerének "előélete" jelenleg is foglalkoztatja a bécsi korrupció ellenes ügyészséget és a budapesti ügyészséget.

A magazin értesülése szerint Strasser a társtulajdonosa a ZSA Strategy Consultants GmbH nevű, Bécsben bejegyzett vállalatnak, ez pedig jogutódja annak az Eurocontact nevű csoportnak, amelyen keresztül az osztrák építőipari konszern állítólag adományokat folyósított magyarországi pártoknak üzleti előnyszerzés céljából.

Az Eurocontact tulajdonosaiként számon tartott Alexander Zach és a magyar származású Zoltan Aczel elleni, törvénytelen pártfinanszírozással kapcsolatos vádak először a 2006-os, majd az előre hozott 2008-as ausztriai választás kampányidőszakában merültek fel a sajtóban. Zach a választásokon részt vevő Liberális Fórum (LIF) elnöke volt, de az ellene felmerült gyanúk miatt 2008 októberében kénytelen volt lemondani erről a tisztségéről.

A magazin furcsállja, hogy a "mindössze három alkalmazottat foglalkoztató" Eurocontact 2006-ban 19 millió, 2007-ben 12 millió euró forgalmat bonyolított, miközben a Boston Consulting Group - amelyet az egyik legnagyobb magyarországi tanácsadó cégként említ - több tucat alkalmazottal évi négymillió eurós forgalmat könyvel el. Ugyanakkor a Profil szerint az ügyészségi nyomozás a 2005 előtti időszakra vonatkozik, és Strassert csak 2007. február 17-i dátummal jegyezték be ZSA GmbH társtulajdonosaként.

Mindezzel kapcsolatban a politikus vasárnap délelőtt az ORF politikai műsorának vendégeként elmondta: a cég működését már korábban felfüggesztették, "mert meg akarja várni, hogy tisztázódjanak a vádak". Mint mondta, üzletfelei vétlennek mondják magukat, és amíg az ellenkezője be nem bizonyosodik, ő maga hisz nekik.

Strasser: Nem voltak magyarországi üzleti kapcsolatai

Ernst Strasser a lappal ügyvédje útján azt közölte, hogy a ZSA GmbH-ban birtokolt tulajdonrésze kapcsán semmiféle magyarországi üzleti kapcsolata nem volt, és nem állt üzleti kapcsolatban a Strabaggal sem. Zoltan Aczel a lap kérdésére cáfolta, hogy tanácsadói tevékenysége akár a cikkben említett M6-os autópálya, akár más beruházás ügyében pártfinanszírozással lenne összefüggésben. A kérdésfeltevést "tendenciózusnak és megalapozatlan állításokat tartalmazónak" minősítette.

A Strabag a Profil megkeresésére azt állította, hogy Strasser soha nem végzett semmilyen tevékenységet a cég számára. A cikkben említett, az M6-os autópálya három szakaszának építésére kiírt tenderrel kapcsolatban annyit közöltek: egy alkalommal a Strabag ajánlata volt a legolcsóbb, ezért kapta meg a megbízást, a másik két alkalommal az osztrák Porr AG nyerte meg a pályázatot.