Európában is támad a fenyőpusztító fonalféreg

Vágólapra másolva!
Szigorú exportkorlátozásokkal igyekeznek elejét venni, hogy egész Európában elterjedjen egy fenyőfákat pusztító kártevő. A fenyőfonalféreg - amely az 1970-es években kipusztította a japán fenyőerdők jelentős részét - Portugáliában már több százezer fával végzett.
Vágólapra másolva!

Egy aprócska kártevő fenyegeti az európai fenyőerdőket. Az Ázsiában már hatalmas fapusztulást okozó fenyőfonalféreg Portugáliában jelent meg. Már most több tízezer fa halt el, és sokan attól tartanak, hogy a fonalféreg-fertőzés egész Európában elterjedhet.

A fenyőfonalféreg két fenyőfajtát fenyeget: a főként mediterrán térségekben, de védett helyeken néhol Magyarországon is előforduló parti fenyőt, illetve az erdei fenyőt, amely Európa jelentős részén megtalálható, sok helyen karácsonyfaként szolgál.

Az egy cincérfajta emésztőrendszerében terjedő féreg megfelelő fenyőfára kerülve a fa élő szövetét kezdi rágni és szaporodni kezd, elzárva a tápanyagokat szállító csatornákat. A fertőzött fa hetek alatt elpusztul.

Az Európai Bizottság szigorú korlátozásokat vezetett be a portugál exportra. Csak igazoltan fertőzésmentes fenyőárut szabad kivinni az országból, ám a szakemberek úgy vélik, nagyon nehéz lesz kezelni a problémát. A fonalféreg az 1970-es években Japán fenyőerdői jelentős részének kipusztulását okozta. Portugáliában először 1999-ben fedezték fel a kártevő pusztítását, akkor 340 ezer fa száradt el.