Alkura kérte Izraelt az elrabolt katona

Vágólapra másolva!
Interneten közzétett hangüzenetben kérte országát alkukötésre a tavaly elrabolt izraeli katona. Az Iszlám Hadserege szervezet által fogva tartott férfi romló egészségére panaszkodott, és a fogolycserétől remélné szabadon bocsátását. Az izraeli miniszterelnök viszont nem akar tárgyalni.
Vágólapra másolva!

Életjelt adott magáról a tavaly elrabolt izraeli katona, Gilád Salit. A férfi elrablását az Iszlám Hadserege vállalta magára, ugyanaz a szervezet, amely fogságban tartja Alan Johnston brit újságírót, a BBC tudósítóját is.

Gilád Salit hangüzenetet tett közzé a radikális Hamász mozgalom katonai szárnyának internetes honlapján. Elmondta, hogy romlik az egészségi állapota, és kórházi ellátásra lenne szüksége. A katona héber nyelvű, rövid nyilatkozatában csalódottan szólt arról, hogy az izraeli kormány nem érdeklődik utána, és nem tettek eleget a követeléseknek.

A fogvatartott arra szólította fel Izraelt, hogy szabadon engedése érdekében kössön alkut. "Ahogy nekem is vannak szüleim, anyám és apám, úgy palesztin foglyok ezreinek is, akik visszavárják gyermeküket" - mondta. Salit édesapja az izraeli televízióban megerősítette, hogy a fia hangja hallható az internetes hangüzeneten.

A katona szabadon bocsátása ügyében egyiptomi közvetítéssel már zajlottak tárgyalások, de azokat a Gázai övezetben dúló palesztin belháború, valamint az izraeli-palesztin összecsapások miatt felfüggesztették. A katonát ugyanakkor, akit még tizedesként raboltak el, fogsága alatt őrmesterré léptették elő.

Oszama al-Muzaini magas rangú Hamász-tisztviselő kijelentette, hogy ők készek lennének egy cserére, de szerinte az izraeli fél nem volt elég határozott, hogy döntést hozzon a kérdésben. "A labda most az izraeli térfélen van" - fogalmazott. Éli Jisai izraeli miniszterelnök-helyettes hétfőn arról beszélt, hogy tárgyalni kell a Hamásszal Salit hazatérése érdekében. Rögtön hozzátette, hogy kizárólag a fogolycseréről lehetne tárgyalni az iszlamista szervezettel, politikáról nem, mert "ez a mozgalom Izrael elpusztítását követeli".

Ehud Olmert miniszterelnök viszont úgy reagált a hangüzenetre, hogy "Izrael nem fog beszélni a Hamásszal, a Hamász nem partner". Szerinte a hangkazetta csak újabb bizonyítéka a Hamász kegyetlenségének, s ez szóba fog kerülni a hétfői sarm-es-sejki csúcson.