Pénzzel próbálják elszigetelni a Hamászt

Vágólapra másolva!
A pénzügyi támogatások felújításával próbálja elszigetelni a Gázai övezetet uraló Hamászt az Európai Unió és Izrael, miután luxemburgi találkozójukon bejelentették: felújítják a mérsékeltebbnek tartott Fatah-kormány támogatását. A polgárháború szélére sodródott gázai palesztinoknak azonban nagy szükségük lenne a támogatásra.
Vágólapra másolva!

Az Európai Unió felújítja a közvetlen pénzügyi támogatás folyósítását a Palesztin Autonóm Hatóságnak - jelentette be Luxemburgban Javier Solana, az Európai Unió külpolitikai főképviselője.

Ezt a segítséget több mint egy évvel ezelőtt állította le az EU, mert a tavaly januári palesztin parlamenti választások nyomán olyan kormány alakult, amelynek fő ereje a Hamász radikális iszlamista mozgalom volt.

Az EU azonban az utóbbi napok drámai fejleményei miatt változtatott álláspontján. A Hamász ugyanis erőszakos eszközökkel átvette az uralmat a Gázai övezetben, a néhány hónapja alakult nemzeti egységkormány felbomlott, és Mahmúd Abbász palesztin elnök egy szükségkormányt alakított a Hamász kizárásával.

Izrael is fizet

Solana nyilatkozata előtt Izrael bejelentette, felújítja a palesztinoknak járó adóbevételek átutalását, ha az új palesztin kormány elismeri a zsidó állam jogát a létezéshez - közölte Cipi Livni izraeli külügyminiszter hétfőn Luxemburgban..

Azt egyelőre nem tudni, hogy az európai támogatást mikortól újítják fel. Benita Ferrero-Waldner, az EU külügyi biztosa jelezte: ehhez bizonyos feltételek teljesülésére, így például a pénzek nyomon követhetőségének biztosítására, tiszta könyvelésre van szükség.

Javier Solana szerint az EU azon töri a fejét, hogy miként segítsék a Hamász által uralt Gázai övezet lakosságát is, a felújítandó segélyeket ugyanis a Szalám Fajjád vezette szükségkormány kapja majd. Ennek hatalma viszont csak Ciszjordániára terjed ki.

Megkerülnék a Hamászt

Az EU olyan megoldáson gondolkodik, hogy esetleg az ENSZ bevonásával, vagy egy már létező - s a Hamászt megkerülő - mechanizmuson keresztül nyújtana támogatást Gáza másfél milliós lakosságának. Ugyanakkor az Európai Unió továbbra is megpróbálja elszigetelni a Hamászt, amelyet terrorista szervezetnek tart.

Jean Asselborn luxemburgi külügyminiszter hétfőn közölte: az EU nemcsak pénzügyileg, de politikailag is Abbász elnök és a palesztin szükségkormány mögött áll. Ehud Olmert izraeli miniszterelnök korábban közölte, hogy készek elismerni egy olyan palesztin kormányzatot, amelyben a Hamásznak nincs egyetlen tagja sem.

Az Európai Unió már elítélte azokat az erőszakos akciókat, amelyek révén a Hamász magához ragadhatta az uralmat a Gázai övezetben. Most Solana mindehhez hozzátette: remélik, hogy az így keletkezett megosztottság, a Gázai övezet és Ciszjordánia különválása csak rövid ideig tart majd, s a palesztin szervezetek ki tudnak majd békülni egymással.

Gáza nélküli Fatah-kormány

Forrás: EPA
Ciszjordániába menekülnek a gázai palesztinok

Eközben Mahmúd Abbász palesztin elnök feloszlatta a nemzetbiztonsági tanács nevű testületet - közölte hétfőn egy palesztin illetékes, nevének mellőzését kérve. A testület élén maga Abbász állt, és tagja volt Iszmáil Haníje, az Abbász által a múlt csütörtökön menesztett miniszterelnök, továbbá a külügy-, a belügy- és az igazságügy-miniszter, valamint a jelentősebb biztonsági szolgálatok vezetői.

A ciszjordániai Rámalláhban összeült az új, Szalám Fajjád vezette rendkívüli palesztin kormány, amely a Haníje vezette egységkormányt felváltva immár Hamász-politikusok nélküli testület. Mint Rijád al-Malki tájékoztatási miniszter közölte, a kabinet első ülésének napirendjén a biztonság helyreállítása, valamint Ciszjordánia és a Gázai övezet egységének "megszilárdítása" szerepelt.