A belgák leszavazták az eddigi kormánypártokat

Vágólapra másolva!
Megbüntették az eddigi kormánypártokat, s a 8 éve ellenzékbe kényszerült flamand kereszténydemokratákat tették az ország legerősebb politikai erejévé a belga szavazók a vasárnapi parlamenti választásokon. Utóbbi párt vezetője, Yves Leterme a miniszterelnöki poszt első számú esélyesévé vált.
Vágólapra másolva!

Yves Leterme flamand miniszterelnök pártja, a flamand kereszténydemokrata párt (CD&V) rendelkezik majd a legtöbb képviselővel a belga parlamentben a vasárnapi választások után a majdnem végleges - a szavazatok 96 százalékos feldolgozottságán alapuló - hivatalos eredmény szerint. A CD&V-nek, amely nyolc éven át volt ellenzékben, 30 képviselője lesz a 150 fős képviselőházban, ami nyolccal több, mint amit a 2003-as választásokon elért - közölte a belga belügyminisztérium, hozzátéve, hogy ez a szám még változhat.

Érzékeny politikai veszteséget szenvedett el Guy Verhofstadt távozó kormányfő pártja, a flamand liberális párt, amelynek mindössze 18 képviselője lesz - héttel kevesebb, mint az előző parlamenti ciklusban. Ezzel épphogy megelőzte a szélsőjobboldali Flamand Érdeket (Vlaams Belang), amely várhatóan 17 (az előző eredményhez képes eggyel kevesebb) képviselőt ad majd az új parlamentben. A legnagyobb vereséget azonban a flamand szocialista párt (SPA) szenvedte el, amelynek kilenccel lesz kevesebb képviselője. Összesen 14 hellyel rendelkezik majd a törvényhozásban.

Úgy tűnik, mintha ők fizették volna meg az árát annak, hogy vallon testvérpártjuk, az ottani szocialista párt (PS) az elmúlt hónapokban több korrupciós botrányba keveredett. (Belgiumban a pártok nem országosan, hanem csak saját régiójukban működnek, azaz mindegyik irányzatnak - szocialisták, liberálisok, kereszténydemokraták, zöldek, szélsőjobb - külön-külön pártja van Vallóniában és Flandriában.)

A korábbi kormánytöbbség vallon pártjai közül a szocialisták (PS) 21 képviselői helyet szereztek a vasárnapi választásokon (néggyel kevesebb mint legutóbb), egy hellyel lemaradva a 23 helyet megszerző liberálisok (MR), Didier Reynders pénzügyminiszter pártja mögött (ők kettővel kevesebbet szereztek mint 2003-ban).

Az egyértelműen előretörő, s így a kormányalakításnál megkerülhetetlen flamand kereszténydemokratákon túl az ellenzéki pártok közül a vallón zöldeknek sikerült megduplázni képviselői helyeik számát, így négy helyett nyolc emberük lesz az új parlamentben.

A keresztényszocialisták utódja, a Humanista Demokratikus Centrum 10 helyet kap, kettővel növelve képviselői helyeinek számát. A flamand zöldeknek négy évi távollét után 4 képviselővel sikerült visszatérniük a parlamentbe, a Nemzeti Front megőrzi egyetlen képviselői helyét, a flamand populista szenátor, Jean-Marie Dedecker fémjelezte lista (Lijst Dedecker) meglepetésre pedig 5 képviselői helyet szerzett.

A kormányalakítási tárgyalások bonyolultak lesznek, heteket, sőt akár hónapokat is igénybe vehetnek.