Nem védi Wolfowitzot a Fehér Ház

Vágólapra másolva!
Kihátrált a Fehér Ház Paul Wolfowitz, a Világbank elnöke mögül, miután Washingtonban elismerték: minden lehetőség nyitva áll az intézmény vezetését illetően - írja a Times. A nepotizmus miatt lemondásra felszólított Wolfowitz kedden azt kérte az intézet igazgatótanácsától, hogy megtarthassa állását. Az Egyesült Államok és Japán eddig támogatásáról biztosította a bankelnököt, de a többséget alkotó európaiak és Kanada még leszavazhatják.
Vágólapra másolva!

Kétségessé vált Paul Wolfowitz jövője a Világbank élén, miután a Fehér Ház elismerte, hogy minden lehetőségről hajlandók tárgyalni az intézet vezetését illetően - írja a Times. Tony Snow fehér házi szóvivő azt mondta, hogy miután a Wolfowitzot ért vádakat tisztázták, "megfelelő lenne megfontolni, hogy a Világbank elnöke maradhat-e Wolfowitz".

"Ettől függetlenül, valamikor a jövőben beszélni fogunk a Világbank megfelelő vezetéséről. Ebben az értelemben minden opció nyitott" - fogalmazott Snow, aki ugyanakkor azt mondta, hogy bíznak Wolfowitzban, és szerinte az ellen felhozott vádak nem számítanak elbocsátási vétségeknek.

Kárt okozott

A bank munkatársai és több európai ország korábban lemondásra szólították fel Paul Wolfowitzot, mert azzal vádolják, hogy a bank állományában lévő, de kinevezésekor áthelyezett barátnőjének szokatlanul nagy fizetésemelést adott. A szabálysértést a bank etikai bizottsága is megerősítette.

A bizottság szerint Wolfowitz vezetési válságot okozott, és akkora kárt okozott a Világbank megítélésének, hogy a 24 részvényes kormánynak döntenie kell arról, képes lesz-e az elnök a globális szegénység ellen fellépni.

Maradni szeretne

A megvádolt bankelnök kedden este azt kérte a Világbank igazgatótanácsától, hogy megtarthassa állását, és ígéretet tett cégvezetési stílusának megváltoztatására. Az Egyesült Államok - amely a Világbank legnagyobb részvényese - és Japán eddig feltételesen támogatásukról biztosították Wolfowitzot, de a Times szerint az európai országok és Kanada együtt képesek lennének leváltani.

Nagy-Britannia, amelynek szintén jelentős szavazati aránya van, egyelőre nem szállt szembe a Fehér Ház szoros szövetségesével, Wolfowitzcal, aki a Pentagonban még védelmi miniszterhelyettesként az iraki háború egyik megtervezője volt - írja a brit lap.

A Világbank 1944-es alapítása óta még sohasem váltottak le elnököt, és ezért precedens sincs arra nézve, hogy ez miként történjen. Az igazgatótanács zárt ülésének - amelyen Wolfowitz is részt vesz - kell szavaznia arról, hogy leváltják-e az elnököt, bizalmatlansági indítvány nyújtanak be ellene, figyelmeztetik, vagy egyáltalán nem lépnek fel ellene.