A kongresszus határidőt szabott az iraki kivonulásra

Vágólapra másolva!
A demokrata párti többségű washingtoni képviselőház után egy nappal, csütörtökön a szintén demokrata többségű szenátus is határidőt szabott az iraki csapatkivonás megkezdésére. A kivonulás azonban korántsem biztos, mivel Bush elnök vétót jelentett be és a törvényhozóknak nincs többségük a vétó frlülbírálására.
Vágólapra másolva!

A szenátorok csütörtökön 51 szavazattal 46 ellenében döntöttek, jórészt párthovatartozás szerint. "Az elnök kudarcot vallott azzal a küldetésével, hogy békét és demokráciát adjon az iraki népnek. Ideje hazahívni Irakból katonáinkat" - mondta a vitában Robert Byrd szenátor.

A szenátus is belefoglalta az iraki és afganisztáni hadműveletekhez pótlólagos forrást biztosító törvény tervezetébe, hogy október 1-jéig meg kell kezdeni az amerikai csapatok kivonását Irakból. A 124,2 milliárd dollárt előirányzó törvény szerint - amennyiben az iraki kormány nem teljesít bizonyos alapvető elvárásokat - idén október elsején meg kell kezdeni a csapatkivonást és 2008. március 31-ig be kell fejezni.

George Bush amerikai elnök előre jelezte, hogy meg fogja vétózni a törvényt, s a Fehér Ház szóvivője újra megerősítette ezt csütörtökön, a szenátusi szavazás után. Dana Perino szóvivő szerint "defetista törvényről van szó, amely lényegében megjelöli a kapituláció időpontját". Az elnök nem fog ilyen törvény aláírni - mondta, majd "a cinizmus netovábbjának" nevezte, hogy (a demokrata törvényhozók) "pártérdekből elzárják a pénzcsapot a katonák elől".

A kivonulási menetrendet szorgalmazó törvényhozóknak nincs kétharmados többségük, amellyel felülbírálhatnák az elnöki vétót.