Tiltanák a protestáns hollandok a fejkendőt

Vágólapra másolva!
Engedélyezik Hollandiában öt protestáns iskolának, hogy megtiltsa a muzulmán fejkendők és más vallási jelképek viselését. A cél a kulturális identitás megőrzése.
Vágólapra másolva!

Vidéki iskolákban tilthatják be a fejkendőt, amelyek az ország protestáns hagyományait leginkább őrző térségben, az úgynevezett Biblia-övezetben találhatók - írta a holland sajtó szerdán, a megkülönböztetés elleni fellépést irányító egyik hivatalos szervezetre hivatkozva.

Hollandiában a vezetés alapállása szerint nem engedélyeznek hasonló tilalmakat, de ezeket az iskolákat a kulturális identitás megőrzésére törekvő intézeteknek is tekintik, így kivételt tesznek - idézték helyi sajtóhírek az egyenlő elbánásért felelős bizottság egyik szóvivőjét.

Az ország keleti részében, Apeldoorn közelében fekvő iskolákba, ezzel együtt számos muszlim gyermek jár - igaz, beiratkozáskor ők is vállalják, hogy tiszteletben tartják az intézetek szabályait.

Biztonsági okokra hivatkozva, Hollandiában a kormány tavaly úgy döntött, hogy nyilvános helyeken nem teszi lehetővé az arc eltakarását, de ez a határozat még nem lépett életbe. Számos bírálat érte ugyanis amiatt, hogy ismét kiválthatja a milliós lélekszámot kitevő muzulmánok nemtetszését, és fokozhatja a feszültséget a bevándorló (gyökerű) lakosság és a tősgyökeres helyiek között.

Hollandia a múlt évszázadban még a világ egyik legtoleránsabb országának számított a bevándorlókkal szemben. Az évtized elején ugyanakkor felbukkant a bevándorlásellenes, populista érvrendszer a politikai életben, és az ebben élenjáró pártvezér, Pim Fortuyn öt évvel ezelőtti meggyilkolása óta feszültebbé vált a viszony a lakosság hat százalékát elérő muzulmán közösséggel. Több, a korábbinál szigorúbb bevándorlás-politikai szabály is született, ezek azonban fokozatosan megosztották a koalíciót is, és idővel a kormányon belüli szakadáshoz vezettek.

A februárban alakult új kormány-koalícióban a két legnagyobb holland párt (a Kereszténydemokrata Tömörülés és a szociáldemokrata Munkapárt) mellett helyet kapott a protestáns érdekeket kiemelten képviselő Keresztény Unió is, amely a tavalyi választáson megduplázta szerzett voksainak számát.