Hullákat kerülgetnek az iraki gyerekek

Vágólapra másolva!
Egyre rosszabb az irakiak élete, a 2003 óta tartó konfliktus pedig óriási szenvedést okoz az egész lakosságnak - állítja a Nemzetközi Vöröskereszt legújabb jelentése. A humanitárius szervezet szerint a robbantások, emberrablások és katonai hadműveletek miatt az életveszély fenyegetése a mindennapok részévé vált Irakban. A Vöröskereszt azonban név szerint nem vádol egyetlen országot se, a négy évvel Szaddam Husszein rezsimjének megdöntése után kialakult "katasztrófális helyzetért".
Vágólapra másolva!

Az iraki mindennapok elviselhetetlenek, és a helyzet egyre rosszabb, már egy piaci bevásárlás is élet-halál kérdése - nagyjából így összegzi az iraki helyzetet a Nemzetközi Vöröskereszt most közzétett jelentésében. A szervezet szerint a konfliktus óriási szenvedést okoz az egész lakosságnak.

"Az irakiak helyzete nap mint nap eszünkbe juttatja az emberi élet és méltóság tiszteletben tartásának kudarcát" - írja a jelentés, amely igyekszik felhívni a robbantások és emberrablások iránt egyre kevésbé érdeklődő nemzetközi közvélemény figyelmét arra, hogy milyen a helyzet négy évvel Szaddam Husszein iraki diktátor megbuktatása után.

Minden rosszabb

A Vöröskereszt iraki nőket kérdezett arról, hogy milyen segítségre lenne szükségük. "A válaszuk sokkoló volt" - mondta Pierre Kraehenbuehl a Nemzetközi Vöröskereszt igazgatója a BBC-nek. A legfontosabbnak azt tartották, hogy segítsenek összeszedni az utcákon, a házaik előtt heverő holttesteket reggelente mert - ahogy egy asszony mondta - "egyszerűen elviselhetetlen a látvány a gyerekek számára, amikor iskolába mennek".

A Vöröskereszt szerint egyre nehezebb alapvető szolgáltatásokhoz jutni, mint az ivóvíz és az elektromos áram. Sokan feladták a reményt, hogy a helyzet javulni fog, ezért a holttestek eltakarításához hasonló, kisebb problémákra fókuszálnak. A jelentés szerint a biztonsági helyzet mellett komoly probléma az egészségügyi rendszer túlterheltsége, az élelmiszerhiány, a növekvő munkanélküliség és szegénység, és az infrastruktúra hiánya.

Nem tettek meg mindent

A Nemzetközi Vöröskereszt - amely három és fél évvel bagdadi központjának felrobbantása után is jelen van az országban - nem nevez meg felelőst a kialakult "katasztrofális biztonsági helyzetért". Ugyanakkor felszólít mindenkit, aki Irakban "politikai és katonai befolyással rendelkezik", hogy tegyenek többet a civilek védelméért. Eddig ugyanis - írja a jelentés - sem az iraki kormány, sem a koalíciós erők "nem tettek eleget értük".