Elnökválasztást követel az ukrán kormányfő

Vágólapra másolva!
Tovább huzakodik egymással az ukrán államfő és a miniszterelnök, akik több tízezres utcai tüntetésekkel igyekeznek megerősíteni pozícióikat. Miközben ellentmondásos hírek érkeztek arról, hogy Viktor Juscsenko elnök esetleg hajlandó lenne engedni Janukovicsék követelésének, hogy felfüggessze a parlamentet feloszlató rendeletét, Janukovics már egyidejű elnök- és parlamenti választást sürgetett hívei szerdai nagygyűlésén Kijevben.
Vágólapra másolva!

Ellentmondásos hírek érkeztek arról, hogy az ukrán államfő esetleg belemenne egy politikai alkuba, amelynek értelmében felfüggeszthetik a parlamentet feloszlató rendeletének hatályát. Az április 2-i rendeletet azt követően adta ki Viktor Juscsenko, hogy legfőbb politikai ellenfele, Viktor Janukovics kormányfő hívei többségbe kerültek a parlamentben, miután előző héten tizenegy ellenzéki képviselőt átcsábítottak a kormánypárti koalíció padsoraiba. A Janukovicsék által alkotmányellenesnek nyilvánított döntés miatt komoly belpolitikai válság alakult ki Ukrajnában.

A válságot csak fokozta, hogy az alkotmánybíróság öt tagja kedden bejelentette: a rájuk nehezedő súlyos politikai nyomás miatt nem tudnak részt venni a parlament feloszlatásának alkotmányos normakontrollját kérő beadvány elbírálásában. Az alkotmánybíróság ezért egy héttel elhalasztotta az elnöki rendeletről szóló döntést.

"Ha az elnök felfüggeszti a rendelet végrehajtását, az lesz az első lépés, amely lehetőséget ad a társadalom megnyugtatására. Ha ezt nem teszi meg, minden - egyelőre beláthatatlan - következmény az ő lelkiismeretén fog száradni" - mondta a miniszterelnök szerdán. Juscsenko Vitalij Hajduk, a nemzetbiztonsági és védelmi tanács titkára szerint hajlik egy ilyen megoldásra. ugyanis az államfő nem zárja ki, hogy felfüggesszék a rendelet hatályát, hogy a politikai erőknek legyen idejük felkészülheni egy választásra. Csakhogy Ihor Puskin, az elnöki titkárság helyettes vezetője cáfolta az értesülést, és közölte, ilyen rendelet nincs előkészületben, és nem is terveznek hasonlót.

Elnökválasztás is

Megállapodás tehát egyelőre nem körvonalazódik, sőt Viktor Janukovics szerdán már - elutasítva az elnök által kedden javasolt kompromisszumokat - egyidejű elnök- és parlamenti választásokat sürgetett Kijevben a Függetlenség terén összegyűlt több tízezer támogatója előtt. Az ukrán tömegtájékoztatási eszközök előzőleg - Viktor Juscsenko államfő nyugati újságíróknak adott interjúrára hivatkozva - arról számoltak be: az elnök 15 pontos javaslatot dolgozott ki, hogy kompromisszumra jusson Janukovics kormányfővel, akivel megállapodott arról is, hogy elképzeléseiket addig nem hozzák nyilvánosságra, amíg nem vitatták meg.

A kijevi utcákon szerdán ezrek gyülekeztek. A tömeg egy része a parlament feloszlatása ellen és Janukovics mellett, mások a feloszlatás és Juscsenko mellett foglaltak állást. Előbbiek a Függetlenség terén kék-fehér, illetve rózsaszínű és vörös zászlók alatt, utóbbiak az Európa téren narancsszínű lobogók alatt kezdtek gyülekezni. Az ukrán belügyminisztérium becslése szerint a megmozdulásokra összesen hétszázezren mennek majd el. A belügyi tárca különleges erői ennek megfelelő előkészületeket tettek, de nem áll szándékukban megakadályozni egyik megmozdulást sem - közölték.

Eközben kiderült, hogy Viktor Juscsenko - előzetes terveivel ellentétben - mégsem repült szerdán Strasbourgba. Helyette külügyminisztere, Arszenyij Jacenyuk utazott az Európa Tanács (ET) székhelyére, hogy ott tájékoztassa az összeurópai szervezetet az ukrán belpolitikai helyzetről. Az ukrán elnöki hivatal nem közölte, hogy Juscsenko miért nem utazott, de nem kizárt, hogy a maradás hátterében az áll, hogy nem hivatalos látogatásra kedd éjjel az ukrán fővárosba érkezett Aleksander Kwasniewski volt lengyel elnök. Kwasniewski egy korábbi tévéinterjúban ugyan azt mondta, hogy ha Kijevbe utazna, azt nem közvetítőként tenné. Ám a kijevi közlés szerint egy üzletember meghívására odautazó Kwasniewski feltehetően találkozik Juscsenkóval és Janukoviccsal is - vélik diplomáciai források.