Szélsőséges fegyvereseket piszkál fel Irán ellen az USA

Vágólapra másolva!
Állítólag egy olyan pakisztáni fegyveres csoportot támogat az USA, amely iráni tiszteket rabol el, és gyilkol meg. Erről az amerikai ABC News számolt be. A Dzsundullah vezetője állítólag jó kapcsolatban áll Washingtonnal, amely iráni emigránsokon keresztül pénzeli.
Vágólapra másolva!

Az Egyesült Államok titokban egy olyan pakisztáni fegyveres csoportot "lát el tanácsokkal és bátorít", amely már több rajtaütést hajtott végre a szomszédos Iránban az ABC News értesülése szerint. Az amerikai hírcsatorna amerikai és pakisztáni felderítési forrásokra hivatkozva kedden számolt be arról, hogy a beludzsi törzs tagjaiból szerveződött Dzsundullah (Allah Hadserege) nevű fegyveres csoport az Iránnal határos Beludzsisztán pakisztáni tartományból indítja akcióit, amelyek során már több iráni katonát elfogtak vagy megöltek.

Az ABC szerint az amerikai hírszerzés annyit elismer, hogy együttműködést alakítottak ki a csoporttal az esetleg a térségben rejtőző al-Kaida-terroristák felkutatására. A Dzsundullah azonban állítólag videofelvételeket készített azokról az iráni katonákról és határőrökről, akiket a rajtaütések során fogságba ejtett.

Az ABC News név nélküli amerikai kormányforrásokra hivatkozva közölte, az USA nem nyújt közvetlen pénzügyi támogatást a fegyveres csoportnak, mivel ehhez elnöki utasítás és kongresszusi jóváhagyás szükséges. Washingtont viszont 2005 óta szoros kapcsolat fűzi a társaság vezetőjéhez, Abd al-Malik Regihez. Alexis Debat terroristaellenes szakértő szerint Abd al-Malik Regi valószínűleg egy néhány száz fős gerillacsoport élén áll, és Irán területére behatolva támadásokat szervez iráni katona- és felderítő tisztek ellen, akiket elrabolnak és kivégeznek, többnyire videokamera előtt.

Debat úgy véli, hogy az egykor a tálib mozgalomban harcolt Regi - aki azt állítja, személyesen végezte ki néhány iráni foglyát - részben drogkereskedő, részben tálib és szunnita indulatok vezérlik. Csoportja vállalta magára februárban azt a merényletet az iráni Zahedan városában, amelyben az iráni Forradalmi Gárda 11 tagja vesztette életét.

Az ABC pakisztáni kormányforrásokra hivatkozva beszámolt arról is, hogy az Irán elleni titkos támadások is szerepeltek a tárgyalások napirendjén Dick Cheney amerikai alelnök és Pervez Musarraf pakisztáni elnök februári találkozóján.

Az amerikai hírcsatorna úgy értesült "törzsi forrásokból", hogy a pénzügyi támogatás olyan iráni emigránsokon keresztül jut el a Dzsundullah vezéréhez, akiknek kapcsolatai vannak Európában és a Perzsa-öböl menti államokban. Az ABC szerint az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) szóvivője tagadta, hogy köze lenne a pakisztáni csoport működéséhez, és az Egyesült Államok nem nyújt számukra pénzügyi támogatást. Volt CIA-tisztek ugyanakkor azt mondták az ABC-nek, hogy az ügy arra emlékeztet, amikor az amerikai kormány az 1980-as években a kontráknak nevezett gerilla egységek támogatásával igyekezett megingatni a kommunistabarát szandinista kormány helyzetét Nicaraguában.