Már a legrosszabb lehetőségeket emlegetik Ukrajnában

Vágólapra másolva!
Hallatta hangját az ukrán elnököt támogatásáról biztosító hadsereg az egyre mélyülő ukrajnai hatalmi válságban. A válság oka, hogy Viktor Juscsenko államfő többségi felhatalmazás nélkül oszlatta fel az ukrán parlamentet. A támogatóit folyamatosan elvesztő államfő az alkotmányosság védelméről beszél, Viktor Janukovics miniszterelnök pedig már a legrosszabb lehetőségeket emlegeti.
Vágólapra másolva!

Fatális hibának nevezte Viktor Janukovics ukrán miniszterelnök, hogy Viktor Juscsenko államfő feloszlatta hétfőn a kijevi parlamentet. Juscsenko azzal indokolta a parlament feloszlatását, hogy tevékenysége alkotmánysértő. Egyúttal előrehozott választásokat írt ki május végére. Juscsenko egyik döntéséhez sem kapta meg a parlamenti többség támogatását.

Juscsenko kifogása, hogy Janukovics pártja folyamatosan győzte meg az államfőt támogató politikusokat, hogy üljenek át a kormánypártok frakciójába. Az elmúlt hetekben 11 képviselő ült át az államfőt támogató ellenzéki pártok soraiból a kormánypártok közé, bár az ukrán alkotmány értelmében egyes képviselők nem, csak egész frakciók olvadhatnak be egy másik párt képviselőcsoportjába.

Ha a Janukovicsék jelenleg 260 fős kormánytöbbsége 300 fősre növekedne, akkor már az ellenzék támogatása nélkül is meg tudnák szavazni az alkotmány módosítását, ami véget vethetne az elnöki vétó rendszerének, azaz Juscsenko minden tényleges hatalmát elvesztené.

A kormánypártok több száz támogatója a kijevi utcán töltötte az éjszakát, hogy így tiltakozzon a parlament feloszlatása ellen. Az ukrajnai politikai válság pedig egyre mélyül. Ezt jelzi, hogy hallatta hangját a hadsereg is. Anatolíj Hricsenko védelmi miniszter bejelentette, hogy a katonaság az államfő oldalán áll - írja a BBC.

Juscsenko kedd délután azt is bejelentette, hogy a fegyveresek erők parancsnokaként nem engedi meg, hogy az események erőszakos fordulatot vegyenek. Az elnöki hivatal közleménye szerint összehívta a rendvédelmi erők, a hadsereg és a titkosszolgálatok vezetőit, és felszólította őket, ne avatkozzanak be a politikai válságba. "A mostani válság politikai jellegű. A konfliktust politikusoknak kell politikai eszközökkel megoldaniuk".

Janukovics felszólította az elnököt, hogy döntéseivel segítsen megelőzni az állampolgárok nyugtalanságát. "Még mindig van esély a legrosszabb elkerülésére. Fontolja meg újból a felelősség terhét, ami a vállát nyomja majd, ha visszautasítja az építő jellegű párbeszédet" - mondta a kormányfő a BBC szerint. Janukovics egyúttal az ukrán alkotmánybírósághoz fordult annak megállapítására, hogy az államfő lépése megfelelt-e az alaptörvény előírásainak.

Janukovics kedden visszavágott és előre hozott elnökválasztással fenyegette meg Viktor Juscsenko államfőt, ha nem vonja vissza a törvényhozás feloszlatására és előrehozott parlamenti választások kiírására vonatkozó rendeletét. "Ha az elnök nem vonja vissza a (parlament feloszlatására vonatkozó) rendeletét, nem csak előrehozott parlamenti, hanem elnökválasztások is lesznek" - mondta a kormányfő az MTI szerint a parlament előtt összegyűlt több ezer híve előtt.

Janukovics és Juscsenko hatalmi harca tulajdonképpen a 2004-es ukrán választások óta kiélezett. Akkor Juscsenko hívei hetekig tartó tiltakozásokkal tudták elérni, hogy az Oroszország támogatását élvező Janukovics távozzon a hatalomból. A több mint egy évig húzódó ukrán belpolitikai csatározások és a kormányalakítás körüli nehézségek azonban megpecsételték Juscsenko és szövetségesei sorsát. A tavaly márciusi választásokon ismét Janukovics győzött.