Kelet-európai terhesektől nyög a brit egészségügy

Vágólapra másolva!
Az összeomlás szélére került a brit terhesgondozási rendszer a kelet-európai bevándorlók miatt - jelentette a BBC. Egészségügyi illetékesek szerint az Európai Unió bővítését követő több mint 500 ezer kelet-európai bevándorló megduplázta a születések számát, míg az abortuszok 25 százalékát is kelet-európai nők kérik.
Vágólapra másolva!

A kelet-európai bevándorlók miatt annyira túlterheltté vált a brit egészségügy terhesgondozó szolgálata, hogy az összeomlás fenyegeti - mondták egészségügyi illetékesek a BBC-nek.

Orvosok szerint a szülések száma megduplázódott, és ezzel párhuzamosan jelentősen nőtt az abortuszok száma is: minden negyediket kelet-európai nő kéri. A probléma leginkább a nagyvárosokon kívül jelentkezik.

Mivel a bevándorlók többsége fiatal, így érthető a terhességek nagy száma - mondták a brit orvosok a BBC-nek. A Brit Terhestanácsadó Szolgálat (BPAS) szerint az abortuszok számának növekedésében az is szerepet játszik, hogy a gyermekgondozási, és egyéb segélyek csak egy év munkaviszony után járnak a 2004-ben csatlakozott nyolc kelet- és közép-európai ország állampolgárainak.

"Néhányan mondták, hogy szívesen megszülnék a gyermeküket, de túl rövid ideje vannak az országban ahhoz, hogy szociális juttatásban részesülhessenek" - mondta Lisa Cunningham, a BPAS lutoni tanácsadója.

Új igények

A brit egészségügyi minisztériumnak ugyan nincs statisztikája arról, hogy az abortuszokat milyen állampolgárságú nők kérik, de a növekedést megerősíti a BPAS ügyvezetője, Anne Furedi is. "Ez nagy kihívás az NHS-nek (brit egészségügyi szolgálat) és a kormánynak, amely hozzászokott, hogy a helyi lakosság igényeihez igazítsa az egészségügyi ellátást"- mondta Furedi.

A Lea Vale Medical Group lutoni rendelőjében havonta 400 új beteg regisztrál, és 80 százalékuk kelet-európai - mondta dr. Nina Pearson. "Jelenleg kétszer annyi szüléssel kapcsolatos munkánk van, mint normális esetben" - tette hozzá. Az orvosok most arra sürgetik a brit kormányt és az NHS-t, hogy az ellátandók számának növekedésével arányosan biztosítsák a feltételeket is.

Mégis gondot okoznak

Nagy-Britannia egyike volt annak a kevés országnak, amely 2004 májusában megnyitotta munkaerőpiacát az Európai Unió új tagállamai - így Magyarország - előtt. Ezt követően több mint 500 ezer ember költözött a szigetországba az új keleti tagállamokból, elsősorban lengyelek.

Az EU bővítése előtt a brit bulvársajtó "kelet-európai hordák" özönével fenyegette a briteket, akik "segélyturizmusukkal" elviselhetetlenül túlterhelik majd a brit egészségügyet. A brit kormány ezt tagadta, és hivatalosan csak néhány tízezerre becsülte a várható bevándorlók számát.

A tavaly nyilvánosságra hozott fél milliónál is több keleti-európairól szóló adatok mégis igazolni látszanak a korábbi félelmeket. A kormány azonban a brit gazdaság szempontjából is kifejezetten pozitívnak értékelte az új tagállamok polgárainak jelenlétét.