Tilitoliznak Szaddám akasztásával

Vágólapra másolva!
Amerikai értesülések szerint még idén - akár szombaton - kivégezhetik Szaddám Huszeint. Az iraki igazságügyi minisztérium szerint azonban január 26. előtt biztosan nem akasztják fel az exdiktátort.  Védői szerint az amerikaiak már átadták Szaddámot az iraki kormány őrizetébe, ami a kivégzéshez vezető procedúra első lépése lenne.
Vágólapra másolva!

A Fehér Ház arra számít, hogy igen hamar, feltehetően már szombaton kivégzik Szaddám Huszein volt iraki diktátort - közölte egy magas rangú amerikai kormányhivatalnok csütörtökön. A névtelenül nyilatkozó illetékes szerint a Bagdadban dolgozó amerikaiaktól kapott olyan jelzést, hogy "ez nem amerikai idő szerint ma (csütörtök) este, azaz iraki idő szerint pénteken történik meg, hanem talán egy nappal később". Az illetékes ugyanakkor közölte, a döntés az iraki kormány kezében van. A kivégzés valóazínűleg újabb erőszakos cselekményeket vált ki.

Núri al-Máliki iraki kormányfő egyik munkatársa azt nyilatkozta, hogy a volt iraki diktátort bagdadi idő szerint szombat reggel hatig (közép-európai idő szerint 4 óráig) kivégzik.

Halíl ad-Dulaimi, az exelnököt képviselő védőügyvédek vezetője szerint védencük már nincs az amerikaiak őrizetében, a volt elnököt átadták az iraki hatóságoknak. Munír Haddád, a volt diktátor halálos ítéletét megerősítő fellebbviteli bíróság tagja pénteken azt nyilatkozta: "Szaddámot ma vagy holnap kivégzik. Minden előkészület megtörtént."

Az iraki igazságügyi minisztérium szerint ugyanakkor január 26-a előtt nem végzik ki a halálra ítélt Szaddám Huszeint. A tárca egyik magas rangú tisztségviselője pénteken tagadta azt az értesülést, miszerint az amerikai erők átadták az elítéltet az iraki kormány őrizetébe.

Az biztosnak tűnik, hogy az egy hétig tartó vallási ünnep - most tartják az éves mekkai zarándoklatot, és pénteken kezdődik az ehhez kapcsolódó íd al-adha - késlelteti az ítélet végrehajtását. A még Szaddám idejében elfogadott büntető törvénykönyv ugyanis tiltja a kivégzéseket vallási ünnepek idején.

A kivégzés időpontja körüli ködösítés akár tudatos taktika is lehet. Szaddám népszerűsége az amerikai megszállás visszásságai miatt egyre nő Irakban. A bagdadi kormány attól tart, hogy Szaddám kivégzésének nagy dobra verése zavargásokat robbant ki.

Családjának üzent Szaddám

Az iraki legfelsőbb büntetőbíróság csütörtöki határozatában utasította el az egykori diktátor fellebbezését és jóváhagyta a Szaddámra "emberiesség elleni bűntett" miatt kirótt halálos ítéletet. Szaddám Huszeint január végéig elvileg bármikor felakaszthatják.

Eközben a halálraítélt csütörtökön két féltestvérével találkozhatott, akikkel üzenetet küldött családjának. Erről Badi Aref, Szaddám egyik ügyvédje számolt be. A védő szerint Szaddám Huszein saját kérésére találkozott anyai ági féltestvéreivel, Szabavi Ibrahim al-Haszánnal és Vatban Ibrahim Haszan al-Tíkritivel. A két férfit ugyancsak amerikai fogságban őrzik. Az erős őrizet alatt megtartott találkozón a volt elnök leveleket adott át féltestvéreinek, amelyeket családjának szánt. "Nyilvánvaló, hogy nincs tudomása annak részleteiről, ami körülötte folyik, és arra készül, hogy mártírként áldozza fel életét az országért" - mondta az ügyvéd.

Szaddámot továbbra is egy amerikai irányítás alatt lévő börtönben tartják fogva, de a helyzetében bekövetkező bármilyen változást biztonsági okok miatt titokban tartják.

Louise Arbour, az ENSZ emberi jogi főbiztosa csütörtökön önuralomra intette az iraki hatóságokat. "Számos aggodalom merült fel az eredeti per pártatlanságával kapcsolatban, és garanciára van szükség arra vonatkozóan, hogy ezeket a kérdéseket minden részletre kiterjedően tisztázzák. Egyben felszólítom az iraki hatóságokat, hogy az ilyen esetekben ne járjanak el meggondolatlanul az ítélet végrehajtásában" - tudatta.

Az iraki fellebbviteli bíróság kedden hagyta jóvá a Szaddám Huszeinre kirótt, kötél által végrehajtandó halálos ítéletet. Az iraki Legfelsőbb Bíróság szabályzata szerint az ítéletet 30 napon belül kell végrehajtani. Az ország korábbi teljhatalmú vezetőjét ez év november 5-én ítélte halálra az iraki különleges törvényszék a Dudzsail faluban, 1982-ben az iraki biztonsági erők által végrehajtott mészárlás miatt, amelynek 148 áldozata volt.