Bush viheti el a balhét az iraki vérfürdő miatt

Vágólapra másolva!
Nem vezet eredményre az amerikai taktika Irakban - ez a legfontosabb megállapítása az iraki helyzettel foglalkozó amerikai kétpárti jelentésnek. A dokumentumot összeállító bizottság azt javasolja, hogy vonják ki az amerikai támadó alakulatokat az országból 2008-ig, és az USA az iraki katonaság támogatására rendezkedjen be. A jelentésben foglaltak nagyjából megfelelnek a kiszivárgott információknak. Úgy tűnik, hogy a republikánusok a 2008-as elnökválasztásra gondolva azt szeretnék, hogy a balhét Bush elnök vigye el.
Vágólapra másolva!

"A jelenlegi megközelítés nem működik" - így foglalta össze tapasztalatait az iraki helyzetről az amerikai beavatkozást vizsgáló Iraqi Study Group (ISG) nevű kétpárti amerikai bizottság, amely szerdán délután hozta nyilvánosságra jelentését. A dokumentum legfontosabb javaslatai megegyeznek azokkal, amelyek az elmúlt egy hétben kiszivárogtak.

Ezek szerint a bizottság azt javasolja az elnöknek és a washingtoni vezetésnek, hogy 2008 első negyedévéig szüntesse be a támadó hadműveleteket, csökkentse az Irakban állomásozó amerikai csapatok létszámát és a hadsereg az iraki katonaság támogatására rendezkedjen be, harci tevékenységet azonban ne folytasson.

A bizottság ezenkívül azt szeretné, ha az amerikai vezetés diplomáciai szinten aktivizálná magát a térségben. A jelentés szerint ezenkívül választás elé kell állítani az iraki vezetést: vagy előrelépést mutat fel az ország helyzetének rendezésében, vagy le kell mondania az amerikai segélyek jelentős részéről.

A bizottság "súlyos, romló" helyzetnek írja le az iraki állapotokat. Bár a testület szerint "varázsrecept nincs", az amerikai vezetés nem merített még ki minden lehetőséget.

Az ISG jelentése szerint a helyzet tovább romolhat, és ha nem tesz valamit ennek megakadályozására az amerikai vezetés, az súlyos következményekkel jár Irakra és az Egyesült Államokra nézve is. Amerikai elszigetelődik, Irakban humanitárius katasztrófa üt be, az al-Kaida megnyeri a propagandaháborút, a szunnita-síita ellentét pedig vérbe borítja az országot - sorolja a jelentés a legrosszabb kilátásokat.

A 10 tagú, tekintélyes diplomatákból álló testület jelentése javaslat csak, amelyet az elnöknek nem kötelező figyelembe venni. A dokumentum jelentőségét azonban az adja, hogy több ponton is tökéletes ellentéte az eddigi washingtoni politikának, pedig összeállításában republikánus képviselők, azaz George Bush elnök pártjának képviselői is részt vettek.

Nem ez az első pofon

Nem ez az első politikai kudarc, ami az elmúlt napokban éri Busht. A jelentésből kiszivárgott információk is azt jelezték, hogy a bizottság szembefordul Washingtonnal, de Robert Gates kijelölt védelmi miniszter keddi szenátusi meghallgatása is komoly fejfájást okozhetott Bushnak.

"Nem, uram" - mindössze ennyi volt a válasza Gates-nek, amikor az alkalmasságát vizsgáló bizottság egyik tagja kedden arról kérdezte, győzelemre áll-e az Egyesült Államok Irakban. Gates szerint se eddig nem állt úgy, se most nem olyan a helyzet, hogy az amerikaiak rendet tudjanak tenni Irakban. Gates kijelentése azért keltett feltűnést, mert Bush októberben még azt mondta, "teljes mértékben győzelemre állunk".

Az ISG szerdán nyilvánosságra hozott jelentése több, Washingtonban eddig tabuként kezelt kérdésben is gyökeres változást tart szükségesnek. A harcoló csapatok kivonása ugyanis ellentétben áll Bush múlt heti rigai kijelentésével, amikor azt mondta: a csapatok a harctéren maradnak, amíg nem teljesítik küldetésüket. A diplomáciai erőfeszítések fokozása szintén ilyen kérdés, hiszen eddig ennek ellenállt a washingtoni vezetés.

Hideg fejjel

A jelentés ugyanakkor arra is utal, hogy hátterében kőkemény amerikai belpolitikai erőpróba és hideg számítás rejlik. A dokumentum nem tartalmaz például semmilyen szigorú menetrendet arra nézve, hogy mikorra és hogyan kell felszámolni az amerikai csapatok iraki jelenlétét, csak annyit határoz meg, hogy nem lehet nyitott végű a támadó csapatok kivonásának terve.

A kivonulás menetrendje, pontos időpontja és mikéntje körüli bizonytalanság egyértelműen a republikánusok tanácstalanságának eredménye. Bár a többség - az elbukott novemberi választások után - szembeszállna Bush keményfejűségével, nehézséget okoz ugyanakkor, hogy úgy kell fordítani az amerikai taktikán, hogy az ne legyen a sokak által egyértelműnek tekintett kudarc beismerése. Épp ezért - állította az ABC - a bizottság republikánus nyomásra nem támogatja majd a demokraták által már többször felvetett azonnali kivonulást.

Forrás: EPA

Republikánus lavírozást sejtet az iraki helyzet értékelése is. Ezt az egyensúlyozó taktikát fejezte ki Gates szenátusi meghallgatása is. A védelmi tárca kaméleon néven emlegetett várományosa ugyanis a Bushnak címzett kritika mellett azt is megjegyezte óvatosan: még nincs itt az ideje, hogy ítélkezzünk Irakról. "Túl korai lenne megmondani", hogy az iraki invázió bölcs döntés volt-e - fogalmazott.

Bush takaríthat

A jelek szerint azonban a republikánusok a legkevésbé sem bánnák, ha Bush vinné el a balhét az iraki kudarcért, helyzetét mindenesetre nem könnyítik meg. A bizottsági jelentés az eddigi taktika megváltoztatását javasolja, az súlyos tekintélyvesztés az iraki beavatkozást foggal-körömmel védő Bush számára.

Ráadásul Bush vállát a döntés súlya is nyomja. Az amerikai elnök már jelezte: alaposan áttanulmányozza a jelentésben szereplő javaslatokat, de nem fogja szükségképpen követni azokat, és ezen a ponton részben Gates is kiállt mellette, aki meghallgatásán azt mondta: a jelentés fontos, de nem szükségképpen az utolsó szó. Igaz, utána megjegyezte azt is: "Még mindig csak egy elnöke van az Egyesült Államoknak. Ő fogja meghozni a végső döntést."

Bush is ráérzett, hogy az ő bőrére mehet a játék, erre utal legalábbis, hogy az ISG jelentésének kézhezvétele után azt ígérte, alaposan áttanulmányozza a javaslatokat. Felszólította ezen kívül a képviselőház tagjait, hogy találjanak közös nevezőt az iraki politikában, mert mint fogalmazott: "Belefáradt már az ország a politikai perlekedésbe."

Sáling Gergő