A hősszerelmest is terroristának nézik

Vágólapra másolva!
Hogy néz ki egy terrorista? Nehéz megállapítani, amit az is jelez, hogy az augusztus elejei repülős pánik után sorra akadtak zavarok a légi közlekedésben, mert az utasok minden apró jel - egy hosszabb szakáll, egy arab feliratú póló - után azt hitték, gépeltérítő merénylőkkel van dolguk. Tévedtek. Az amerikai és a brit hatóságok azonban az általános félelemérzetet kihasználva további, sokak szerint a személyiségi jogokat sértő szigorításokon dolgoznak.
Vágólapra másolva!

"A gyanakvás arra irányuló várakozás, hogy mások törekvése, szándéka és viselkedése baljóslatú, esetleg fenyegető egy bizonyos személyre nézve."
(Amerikai viselkedéskutatók a gyanakvás természetéről)

Erősen izzadó ázsiai, klausztrofóbiás nő, elhagyott cédulák, hülyén viccelődő vietnami, szerelmi bánattal küzdő kínai, telefonmániás indiaiak, sokat vizelő amerikai, félős kisfiú, arab feliratú pólót viselő arab fiatal - gyanúsak egytől egyig! Legalábbis utastársaik és a repülőtéri biztonságiak szerint, miattuk nem indult el vagy hajtott végre kényszerleszállást több utasszállító repülőgép, miattuk kellett kiüríteni, átkutatni számos repülőt az elmúlt három hétben.

A többi utas, a repülőkön utazó fegyveres utaskísérők, a stewardesek, a pilóták és a repülőtér biztonságáért felelő személyzet félelme végül az összes esetben (lásd keretes anyagunkat) alaptalannak bizonyult. Bár egy bombafenyegetést tartalmazó cédula komolyan vehető, kérdés, hogy mennyire igaz ez egy jókedvű indiai csoportra, egy hisztis kisgyerekre vagy egy arab fiatalra, aki amúgy semmi kirívót nem csinált. Sőt, miután felhúzott egy másik pólót az arab feliratúra, már felmehetett a gépre.

A repülési hisztéria egyre inkább kezd elharapódzni azután, hogy augusztus 10-én a brit rendőrség pakisztáni segítséggel állítólagos merénylettervet leplezett le. A feltételezések szerint 12 iszlamista arra készült, hogy több transzatlanti repülőjárat ellen robbantásos terrorakciót hajtson végre. Többen az al-Kaidát sejtik a háttérben, mások szerint amatőrök készülődtek mártírságra, ugyanis - állítja egy brit bombaszakértő - nem is lehetett volna olyan módszerrel működőképes robbanószert előállítani egy repülő fedélzetén, ahogy arra a brit rendőrség feltételezése szerint az állítólagos merénylők készülődtek.

"Kölcsönös függésen alapuló viszonyokban a gyanakvás félelemérzetet vagy a fenyegetettség érzését keltheti."

"Normális utasok ilyet nem csinálnak", "nem tűntek odatartozónak", "feltűnően izzadt", "helytelenül viselkedett", "gyanúsnak tűnt" - ezek a magyarázatok és hasonlók hangzottak el a legtöbb olyan esetben az elmúlt három hétben, amikor kiderült, hogy egy veszélyesnek látszó, nyugtalanító utas valójában semmi rosszat nem csinált, sőt tulajdonképpen semmit nem csinált. A BBC újságírója tanácstalanul csak annyit kérdezett a hasonló esetek kapcsán: "Jogos félelmek voltak ezek vagy az egész csak hisztéria? Egyáltalán, hogyan néz ki egy öngyilkos robbantó?"

A BBC-nek nyilatkozó pszichológus szerint semmi más nem történik, mint az emberek félelmeik miatt egyszerűen saját képet alkotnak arról, ki a terrorista. Sokak pedig nem jutnak túl az olyan részinformációkból fakadó közhelyeken, hogy aki muszlim (az augusztus 10-én elfogott állítólagos terroristák azok voltak) az terrorista. Így hát érthető módon adódik a következtetés: aki muszlim az igenis terrorista. Akárcsak az, aki kilóg a sorból, aki különbözőnek tűnik. Ők mind terroristák, elég ha Mi többen vagyunk - magyarázta a BBC által megkérdezett pszichológus, milyen logikával működik a jelenség.

A gondolatmenet hatékonyságát mutatja, hogy egy augusztus közepén készített felmérés szerint öt év alatt 15 százalékkal (53 százalékra) nőtt azoknak a briteknek a száma, akik úgy gondolják: az iszlám fenyegetést jelent a nyugati világra. Közben már csak a britek 16 százaléka gondolja azt, hogy minden muszlim rendes ember és elítéli a terrorizmust, holott ez a szám még a tavaly nyári londoni metrórobbantások után is 23 százalék volt. Viszont egyre többen tartják helyesnek azt is, ha a repülőtéri biztonsági ellenőrzéseken a muszlim külsejű vagy a különös kinézetű emberekre koncentrálnak.

"A gyanakvás eredménye egy 'önbeteljesítő prófécia', melyben a másik minden tette csak újabb bizonyítékot szolgáltat arra, hogy jogosan gyanakodtunk a másik személyre. Ez pedig nem csak az együttműködést gátolja, de megtorláshoz is vezethet, ami elmérgesíti a konfliktust. Amikor pedig a másik személy szembeszáll ezzel az érzéssel, kölcsönös gyanakvással fordul felénk, ami csak olaj a tűzre."

A hangulatot talán a Boston Globe augusztus közepén készített londoni riportja adja vissza a legjobban. A lap által megkérdezett londoni muszlimok szerint a közösség számos tagja aggódik az események miatt. Egyrészt látják, hogyan radikalizálódik sok fiatal, egyúttal viszont úgy érzik, hogy ebben legalább akkora része van a brit háborús külpolitikának, illetve a brit-amerikai retorikának, mint a radikális vallási vezetőknek.

A terrorista már eddig is bevett, sokszor gondolkodás nélkül alkalmazott szitokszó volt a terror elleni harcban, ezek után csak olaj volt a tűzre George W. Bush amerikai elnök három héttel ezelőtti nyilatkozata. Bush a brit hatóságok által leleplezett állítólagos merényletterv után kijelentette: "nemzetünk háborúban áll az iszlám fasisztákkal". A Newsweek szerint a terminus nem új, az is igaz azonban, hogy ennyire nyersen és nyíltan még egyetlen vezető politikus sem használta. "Amit tesznek, azzal egyszerűen elidegenítik a muszlim közösséget, ez pedig csak a terroristáknak jó" - mondta az augusztusi terrorpánik után kirobbant hisztérikus hangulat kapcsán a Globe által megkérdezett londoni muszlim fiatal.

De a bizalmatlanság és félelem nem ér véget a mecsetek kapuiban. A Globe-nak nyilatkozó brit fehér családanya is azt mondta, fél a terrortól, megrémíti a helyzet. Bár nem tartotta magát előítéletesnek, a muszlimok kapcsán kialakult bizalmatlanságról csak annyit jegyzett meg: "Nem szép dolog így érezni, de nem tudok mit csinálni, ha egyszer így érzek".